CNC و انواع آن

اگر نیرو و سرعت کم باشد ، فرایند را می توان از طریق کنترل حلقه باز اجرا کرد ، کنترل حلقه بسته برای اطمینان از سرعت ، سازگاری و دقت مورد نیاز برای کاربردهای صنعتی ، مانند کار فلزات ضروری است. انجام داد. از کاربردهای ماشین سی ان سی لیزری غیر فلزات می توان به ساخت ساعت دیواری، جعبه، قاب عکس، ست اداری، پازل های کوچک و بزرگ، ساخت ماکت، حکاکی خودکار تبلیغاتی، لوح تقدیر، ساخت تابلوهای راهنما، حکاکی بر روی پارچه، کیف و کفش، چرم و … همچنین این دستورالعمل ها شامل حک کردن الگو بر روی فلزات نیز می شود. شرکت های مهندسی و نمونه سازی می توانند با استفاده از دستگاههای CNC مواد مختلفی از جمله چوب ، فلزات و پلاستیکها را آسیاب و فرآوری کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که ماشینکاری CNC از برنامه نویسی به کمک رایانه استفاده می کند.اپراتور برای بدست آوردن خروجی مورد نظر ، باید فقط یک بار دستگاه را برنامه ریزی کند.سپس دستگاه CNC بدون در نظر گرفتن مقادیر سفارش می تواند طرح را کاملاً تکرار کند.

و پس از ورود برنامه ، اپراتور برای اطمینان از عدم وجود خطا در کدگذاری ، آن را به صورت آزمایشی اجرا می کند. دستگاه های CNC تا حد امکان سخت افزار های اضافی را حذف می کند و قابلیت اصلاح برنامه در زمان استفاده را دارد. با استفاده از دستگاه کنترل عددی (CNC) ، برنامه ها از طریق کارت های پانچ وارد می شوند. قیمت این نوع دستگاه سی ان سی از 150 هزار دلار شروع شده و می تواند به همراه لوازم جانبی به بیش از یک میلیون دلار نیز افزایش یابد. منطق دریافت اطلاعات بصورت کدهائی می باشد که با G شروع می شوند . قطعات و مواد مختلف را می توان توسط دستگاه CNC مورد ماشین کاری قرار داد. علاوه بر زمان زیادی که با این کار از دست خواهید داد احتمالا دقت و ظرافت محصول نهایی به دلیل تاثیر نیروی انسانی در این فرایند چندان جالب نخواهد بود؛ مثلا ممکن است اپراتور دستگاه، به قسمتی از قطعه کار فشار کمتر یا بیشتری وارد کند و در نتیجه اندازه برش در قسمتهای مختلف ناهمگن باشد. همچنین بسیاری از ایده های ناب و خاص با این دستگاه قابلیت انجام دارند.برای مثال برش حالت دار ام دی اف یا برش ام دی اف برای سفارشات سیسمونی و همچنین تولید درب های جدید و حالت دار گوشه ایی از سفارشاتی است که با این دستگاه پر قدرت میتوان انجام داد.

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب دستگاه باید مدنظر قرار دهیم ابعد دستگاه یعنی مساحت میز و محور Z است که تا حد زیادی به ابعاد پروژه بستگی دارد. فرایندهای ماشینکاری اغلب نیاز به استفاده از چندین ابزار برای ایجاد برش های مورد نظر دارند (به عنوان مثال ، مته های متغیر با اندازه های مختلف). این برش ها به صورت تک نقطه ای است و به شکل تراش های کوچک روی قطعه کار برش میخورد تا شکل مورد نظر ایجاد شود. ماشین تراش: دستگاه های تراش ،بر عکس دستگاه فرز بر روی قطعه دوران براده برداری میکنند. با ورود فن آوری جدید و بهبود قدرت پردازش دیجیتال ، ماشین های CNC همچنان برای بهبود کارایی خود ادامه می دهند. مته ها: مته ها با چرخیدن و براده برداری مواد موجود در حین حرکت ، کار می کنند. ماشین های ساده در یک یا دو محور حرکت می کنند ، در حالی که ماشین های پیشرفته در محور x ، y ، به صورت طولی در محور z و اغلب به صورت چرخشی در حدود یک یا چند محور حرکت می کنند.

هر یک ازاین دو تا مزایا و معایبی را برای شما فراهم می کنند. در دستگاه cnc از دو نوع موتور استفاده میشود: استپ موتور و سروو موتور. دقتی بسیار بالاتر از دنده شانه تخت دارد. بال اسکروو دارد . با وجود بدفهمی هایی که به آنها اشاره شد، سی ان سی مزایای زیادی دارد. پس برای کار بر روی سطح مورد نظر کافیست حرکتهایی که ابزار کار باید روی سطح داشته باشد را شناسایی کنیم و آنها را به زبان کامپیوتر دستگاه سی ان سی تبدیل کنیم. طرح مورد نظر از طریق نرم افزار Artcam با خروجی G-Code به دستگاه منتقل شده که حرکت دقیق ابزار را مشخص میکند. روتاری به دستگاههایی میگویند که علاوه بر حرکت در سه محور اصلی x، y و z توانایی ایجاد حرکت چرخشی را هم دارند. سه دسته فوق اصلی ترین و پرکاربردترین سی ان سی های دنیا می باشد. مانند فناوری های در حال توسعه دیگر ، FDM (چاپ سه بعدی) ، cnc به دستورالعمل های دیجیتال مربوط به فایل های ساخت رایانه (CAM) یا طراحی با کمک رایانه (CAD) مانند Solidworks 3D متکی است. یکی از بهترین روشها استفاده از دستگاه cnc سنگ است.

دیدگاهتان را بنویسید