کنترل گر انواع مختلفی دارد

امروزه استفاده از دستگاه CNC به دلیل مزایای بسیار زیاد آن نسبت به کار دستی ، رشد چشمگیری پیدا کرده و از آن در انواع صنایع استفاده می شود. برش پلاسما سرعت بالاتری را نسبت به هواگاز فراهم میکند و رنج مناسب برشکاری از ۱ میلیمتر تا ۳۰ میلیمتر فولاد را دارد. دستگاه فرز CNC برای برش و حکاکی انواع سنگ، چوب و فلزات مناسب است و مزیت آن نسبت به دستگاه لیزر عمق برش و حکاکی وبرجسته سازی است . برشکاری پلاسما رنج متنوعی از تکنولوژی های را در بر میگیرد، تنوع بالای روش برش پلاسما و رنج قیمت بسیار متنوع یونیت های پلاسما ، این روش را برای کاربردهای زیادی مناسب کرده است. برش لیزری فلزات یا برش فلزات با لیزر یکی از پیشرفته ترین تکینیک های برش است. نوع سوم دستگاه سی ان سی، دستگاه فرز است، که در آن به جای لیزر از نوک فرز استفاده می شود. به طور کلی این نوع استفاده از دستگاه است که میزان دقت و سرعت را در آن مشخص میکند. برخی از فلزات نرم تر هستند و طبیعتاً تراشه ها آنها چسبنده تر و بزرگ تر می شود.

ابعاد یک قطعه معین با نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) تنظیم شده و سپس با نرم افزار ساخت به کمک رایانه (CAM) به یک محصول نهایی تبدیل می شود. نرم افزار دستگاه CNC بر روی عملکرد آن تأثیر مستقیم دارد و اپراتور نیز با توجه به محیط کاربری آن امکان دریافت بازدهی بیشتری از آن را خواهد داشت. علت این که دستگاه های واتر جت می توانند برش بزنند، در این است که آب خروجی در یک نازل بسیار باریک ساخته شده از سنگ قیمتی با فشار بسیار بالایی هدایت می شود تا به صورت مستقیمی خارج شود. به طور کلی دستگاه های سی ان سی بر مبنای پارامتر های زیر قیمت گذاری می شوند. افزون بر این، شاید لازم باشد قطعه کار را از وسط آن برش دهید و این موضوع چالش دیگری است. این ابزار ، به نوبه خود ، از طریق موتورهای استپ (step motor) یا سروو(servo motor) ، حرکات دقیق را که توسط کد G تعیین می شود را هدایت و تکرار میکند. دهد می تواند این منبت را روی ام دی افMDF و یا چوب باشد . شرایط اغوا کننده ای که برای مشتری وجود دارد گاه باعث می شود این افراد به اشتباه خرید کنند یا خرید اشتباهی بکنند.

دستگاه سی ان سی یا دستگاه CNC یا همان COMPUTER NUMERCAL CONTROL که فرامین را با استفاده از یک کنترلر یا PC از اپراتور دریافت می کند. از دستگاه cnc لیزر فلزات برای کارهایی نظیر حک، برش، مارک، تراش، جوش و … دستگاه cnc هوابرش : در این دستگاه ها سوخت گاز به همراه اکسیژن برای جوش دادن و برش فلزات استفاده می شود. این نوع محور های کمکی و اصلی در تمامی ماشین ها می توانند بر اساس نیاز استفاده شوند. هستند که کاربرد های زیادی در صنایع محتلف دارند دارند. یکی دیگر از مواردی که در انتخاب دستگاه باید مدنظر قرار دهیم ابعد دستگاه یعنی مساحت میز و محور Z است که تا حد زیادی به ابعاد پروژه بستگی دارد. این موضوع هم نیاز به مشورت و تحلیل بازار دارد که متاسفانه در بسیاری از مواقع انجام نمی شود و یا به درستی صورت نمی گیرد. انواع دیگر ماشین های CNC دستگاه برش پلاسما، دستگاه هوابرش ، دستگاه واترجت یا برش واترجت یا برش آب و … طول های بالا بدون لرزش کار کند . کاری کند بدون آنکه نیاز به تعویض میز کار باشد . بدون میز وکیوم ساخته شود . با این کار نیازی به ورق زدن مواد اولیه توسط کارگران نیست و شما را قادر می سازد بدون نیاز به مداخله دستی ، همه طرفها را برش دهید.

اما به طور کلی، انتخاب متریال اولیه به نوع فعالیت و محصولی که مد نظر دارید بستگی خواهد داشت. عمل برش از طریق نوک تیز مته روی متریال اتفاق میوفتد. دقت بالای برش این دستگاهها باعث کاهش دور ریز متریال یا اصطلاحا کاهش پِرتی میشود. سی ان سی CNC ها می توانند با یک اسپندیل یا چند اسپندیل ساخته شود . تمامی عملیات و حرکات دستگاه های سی ان سی توسط کامپیوتر ها کنترل می شود. کار با این دستگاه های CNC و یاد گرفتن نحوهی کارکرد آن آسان است و میشود با دیدن آموزشهای لازم و با کسب کمی تجربه به توانایی لازم برای کردن با آن دست یافت. جلوگیری از این اشتباهات ساده است اما درصورت عدم انجام تحقیقات لازم، خیلی زود تاثیرات منفی خود را بر روی کسب و کار خواهد گذاشت. معمولا برش پلاسما در مواردی که دقت بالاتر مورد نیاز باشد استفاده میشود و از لحاظ قیمت، کیفیت و امکانات بین هوا گاز و لیزر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید