چگونه با دستگاه سی ان سی کار کنیم؟

ازجمله میز وکیوم دار (که چوب یا ام دی اف را محکم سر جای خودش فیکس کرده و نگه میدارد)، تعویضکننده اتومات تیغه (برای مواقعی که طرح موردنظر باید با دو یا چند تیغه حکاکی بشود) و … همچنین عده زیادی ازابزارها مانند تیغه فرز، مته ها، برقوها، و قلاویزها هم دارای مقاطع گرد هستند.بنابر موارد استعمال خاصی که قطعات تراشکاری باید داشته باشند آن ها را از مواد مختلف مثلاً از فولاد، چدن، برنز، برنج، مس، فلزات سبک، چوب و یا مواد مصنوعی و نظائر آن ها می سازند.وضع سطح خارجی قطعات تراشکاری می تواند متفاوت باشد. روی فلزات مختلف استفاده می شودو در انواع متنوعی عرضه می شود. اف و یا فلزات نرم را بار برداری کند . سی ان سی های ارزان قیمت تر از یک نرم افزار نصب شده بر روی یک کامپیوتر معمولی جهت کنترل سی ان سی استفاده می کنند، مانند نرم افزار مچ3 یا mach3. این پروژه در طول زمان توسعه یافت و هم اینک تمرکز آن بر روی توسعه معماری کنترل بازی به نام کنترل کننده حرکت پیشرفته(EMC) میباشد. Computer Numerical Control (کنترل عددی رایانه) فرآیندی میباشد که طی آن شخص، دادههایی را بهصورت عددی یا ریاضی به کامپیوتر میدهد و کامپیوتر دادهها را پردازش کرده و طبق برنامهریزی و کد نویسی از قبل انجامشده، عمل میکند.

اورفرزهای دستی یا مشتی، کوچکتر از نوع دیگر بوده و نجارها برای کارهای دمدستیتر ازجمله سوراخکاری، زاویه زنی گوشه کارها و … منطق در یافت اطلاعات بصورت کد هائی می باشد که با G شروع می شوند به عنوان مثال کد G01 حرکت خطی است G02 و G03 حرکت دورانی می باشند و G90 نوع مختصات را از نظر مطلق بودن یا نسبی بودن مشخص می نماید. با توجه به تعریف بالا میتوان گفت اکثر ماشینآلات موجود در صنعت و دارای کامپیوتر، یک نوع دستگاه سی ان سی هستند؛ زیرا اپراتور دادههایی را وارد کامپیوتر دستگاه کرده و دستگاه طبق کد نویسی و برنامهریزیای که از قبل توسط مهندسان شده عمل میکند؛ بهطور مثال و بهطور خیلی خلاصه انواع ماشینآلاتی که دستگاه PLC (کنترلگر منطقی برنامه پذیر) در مدار آنها نصب است نوعی از یک دستگاه سی ان سی میباشند. در مورد برخی متریال ها بالا بردن سرعت برش به معنی تولید حرارت بیشتر است و این باعث می شود که طول عمر ابزار برشی کاهش یافته و در طرف مقابل احتمال کج شدن قطعه کار وجود دارد.

یکی از کاربردهای فراوان دستگاه سی ان سی چوب در ساخت تابلو، مهر، تندیس و مواردی است که نیازمند ظرافت و دقت بسیار بالا هستند. یکی از مهم ترین مفهوم ها در cnc مسئله ی محور های آن می باشد.شاید تا به حال جمله هایی نظر اینکه که فلان دستگاه دو محوره است،آن دستگاه سه محور دارد، cnc چهار محوره شنیده باشید. با استفاده از یک قطعه از بخش خام به محصول نهایی ، چنین دستگاه هایی که عملیات براده برداری درزاویه کار و محور های کار بالاتری داشته باشد باعث افزایش بهره وری می شوند. این ابزار برشی با استفاده از محور به جهتهای مختلف حرکت داده میشود و میتوان به های دوبعدی و سه بعدی را با استفاده از آن برش داد. به عبارتی میتوان گفت دستگاه سی ان سی چوب، نوع تکاملیافته و پیشرفته دستگاههای اور فرز نجاری میباشد؛ با این تفاوت که دستگاه اور فرز تا حدودی مکانیکی بوده و نجار نقش عمدهای را در پروسه حکاکی روی چوب ایفا میکند، درصورتیکه در دستگاه سی ان سی چوب، اپراتور ورودی را به کامپیوتر دستگاه میدهد و دیگر دخالتی در پروسه حکاکی روی چوب ندارد و ماشین طبق برنامه کار را انجام میدهد. از آنها استفاده میکنند؛ از سوی دیگر فرزهای میزی یا اصطلاحاً فرزهای مبلی که بزرگتر بوده و تیغههای بزرگتری از نوع دیگر روی آن بسته میشود، بیشتر در کارگاههای بزرگ و مبلسازیها کاربرد دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید ماشین های سی ان سی و شرایط فروش و همچنین پاسخگویی به مشکلات فنی می توانید با شرکت ماشین سازی آمل برش ارتباط برقرار نمایید. هر دو نرم افزار Mach3 و EMC2 امروزه بسیار پر رونق است و توسط بسیاری از شرکت های تازه پا که قدرت طراحی نرم افزار را ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد تازه کار به هنگام راه اندازی کارگاه cnc با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که نمی توانند مناسب ترین دستگاه cnc را مطابق با اهداف خود انتخاب کنند. در دو دهه گذشته، افراد بسیاری، در توسعه سیستم های متن باز برای کنترل ماشین ابزارها تلاش کردند و این به عنوان راه حلی شناخته شده برای کنترل ماشین ابزارها در آمده است. مفهوم سی ان سی منجر به توسعه مفاهیم دیگری مانند CAD (طراحی بوسیله کامپیوتر) و CAM (تولید بوسیله کامپیوتر) شده است. این دستگاه بهطورکلی از دو بخش موتور الکتریکی و تیغه تشکیلشده است. موتور الکتریکی با برق کار میکند و تیغه اور فرز که صدها مدل مختلف از آن در بازار وجود دارد را به چرخش در میآورد. برای درک بهتر باید آشنایی بیشتری با دستگاه اور فرز داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید