چگونه با دستگاه سی ان سی کار کنیم؟

به دلیل این که در حین انجام فرآیند گرمایی ایجاد نمی شود در نتیجه موادی مانند آهن دچار تغییر شکل نخواهند شد. با روشن شدن دستگاه اسپیندل به حرکت در میآید و طرح مورد نظر با استفاده از آن و ابزار برشی بر روی چوب حک خواهد شد. دور موتور اسپیندل یکی از عناصر تعیین کننده دقت براده بردای در دستگاه سی ان سی است. دستگاه cnc چوب بزرگ را بر اساس ابعاد دستگاه و قدرت عملکرد آن میسنجیم.دستگاه هایی که در صنعت چوب و نجاری کاربرد دارند و از آنها در کارگاه های بزرگ استفاده میشود را دستگاه سی ان سی بزرگ به حساب میآوریم و میتوانند ابعاد بزرگی از چوب های مختلف را برش بزنند و یا روی قطعات بزرگ چوب منبت کاری انجام بدهند.بنابراین میتوان گفت که اندازه ی ابعاد قطعات آن و قدرت آن تعیین کننده است و دستگاه cnc چوب بزرگ جز دسته ی سی ان سی های خانگی و رو میزی نیستن و تفاوت چشم گیری با آن ها دارند و نسبت به نسخه های کوچک فضای بیشتری را اشغال میکنند اما بر خلاف تصور ما دستگاه سی ان سی چوب بزرگ میتواند علاوه بر برش و منبت کاری های پر قدرت، با دقت فراوانی ظریف کاری های چوب را نیز انجام دهد.

اگرچه بال اسکرو در مقایسه با دیگر موارد، سرعت کمتری دارد اما گشتاور و دقت بالاتری را فراهم میکند. برای این منظور میتوان از بال اسکرو، تسمه تایم و یا چرخ دنده استفاده کرد. حال فرض کنید یکی از این دستورات به درستی اجرا نشود و حرکت مربوط به آن دستور انجام نشود. سیستمهای فیدبک به نحوی طراحی شدهاند که پس از ارسال دستور، سیستم بر اجرای صحیح آن دستور هم نظارت میکند و پس از اطمینان از اجرای صحیح آن دستور، فرمان بعدی را صادر میکند. دستورات دستگاه یکی پس از دیگری به قطعات منتقل شده و قطعات طبق این دستورات عمل میکنند. استفاده از تسمه تایم در دستگاهها یک عیب مهم هم دارد: اینکه در مسیرهای بلند و پس از مدتی، لاستیک تسمه دچار کشیدگی میشود و این امر منجر به کاهش دقت کل سیستم خواهد شد. تقریبا می توان گفت که در دنیای امروز اگر این نمونه دستگاهها به کناری گذارده شود و دیگر از آن در صنایع استفاده نشود، مشکلات جدی و حادی گریبان گیر تمامی صنایع خواهد شد. نصب صحیح لینیرگاید تاثیر زیادی در عملکرد و طول عمر آن دارد.

البته که تنها اموزش تئوری برای کار با این دستگاه کافی نیست، تجربهای که در طول روزهای زیاد کسب میشود عامل موفقیت اپراتور است. اگر در حین کار نیاز است که ابزار کار به دفعات زیاد تعویض شود بهتر است از نوع تول چنج استفاده شود. برش پلاسما فرآیند برش با قوس الکتریکی می باشد و روی هر نوع فلز رسانا، فولاد نرم، آلومینیوم، فولاد ضدزنگ (استاینلس استیل) و . جنس شاسی میتواند چدن یا فولاد باشد. در واقع سیستم فیدبک، یک ارتباط دو طرفه بین کامپیوتر دستگاه سی ان سی و قطعات دستگاه ایجاد میکند و از این طریق احتمال خطا در فرایند را کاهش میدهد.یکی از مزایای سرووموتورها این است که لختی یا اینرسی پایینی دارند؛ به همین دلیل به سرعت میتوانند دستورات حرکت و توقف متوالی را اجرا کنند. در دستگاه سی ان سی یک یا چند سر که میتواند فرز ، لیزر و یا ترکیب هر دو باشد با حرکت خود میتوانند تراشکاری و یا حکاکی انجام دهند که با توجه به نوع دستگاه سی ان سی و نیاز ما متفاوت است.

موتورهای پله ای را میتوان در هر دو نوع سیستم استفاده نمود، در حالی که سرووموتورها فقط در سیستمهای حلقه بسته استفاده می گردند. دستگاه چهار و پنج محوره علاوه بر سه بعدی اصلی، دارای دو بعد چرخشی هم هستند که این امر دسترسی به زوایای مختلفی از سطح جسم را ممکن میکند. اسپیندل (spindle) یک موتور الکتریکی است که وظیفه ایجاد حرکت چرخشی با دور بالا و همچنین نگهداشتن ابزار کار را بر عهده دارد. روش دیگر تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی در دستگاه cnc، استفاده از تسمه تایم (Timing belt) است. این حرکات باید به حرکت خطی تبدیل شوند که این وظیفه بر عهده سیستم حرکتی دستگاه سی ان سی است. زبان برنامه نویسی استفاده شده در نرم افزار این دستگاهها از نوع G-Code است و برای اینکه بتوانید از نرم افزار استفاده کنید، باید به این زبان تسلط داشته باشید. در نوع تول چنج، فرایند تعویض ابزار به صورت اتوماتیک انجام میشود و به این ترتیب در زمان صرفه جویی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید