چه عواملی در بهبود کار تراش سی ان سی تأثیر گذار هستند

CNC برش لیزری که برای حکاکی دو بعدی روی چوب، فلز و پلاستیک کاربرد دارد. در گذشته برای این که کلیه این عملیات صورت بگیرد نظارت اپراتور در تمام مراحل کار الزامی بود ولی استفاده از دستگاه برش CNC باعث می شود که تمام کارها توسط برنامه های موجود در دستگاه صورت گیرد و نقش اپراتور بسیار کم رنگ تر شود. این یکی از مهارت های جالب توجه اپراتور دستگاه تراش سی ان سی است و باید این توانایی را داشته باشد که سرعت مناسب را در کنار کیفیت برش در نظر داشته باشد. در نهایت در نظر گرفتن مهارت تکنسین و کیفیت دستگاه می تواند تضمین کننده کیفیت کار آن باشد. در نظر گرفتن نوع موتور دستگاه های سی ان سی می باشد. کاربرد بال اسکرو (ball screw) در دستگاه سی ان سی، تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی و همچنین روان کردن حرکت مهرهها با کمترین لقی و اصکاک است. اسپیندل این دستگاه در سر جای خود ثابت است و ابزار برش آن به صورت عمودی حرکت می کند. برش انواع سنگ ساختمانی همچون اسلب سنگ و …

البته نباید این نکته را فراموش کنیم که انواع مختلفی از خنک کننده دستگاه سی ان سی در بازار وجود دارد و سیستم های انتقال آن هم در دستگاه های مختلف با یکدیگر متفاوت است. تسمه تایم از ترکیب مواد پلیمری انعطاف پذیر به همراه الیافهای کشش ناپذیر جهت انتقال قدرت از یک پولی به پولی دیگر تشکیل شده است. برخی از این خنک کننده ها بر پایه مواد روغنی بوده و برخی هم مواد صابونی هستند. تقریبا تمام مواد با استفاده از CNC قابل ماشینکاری می باشند که به آن ماشین کاری CNC می گویند. این ماده در وهله اول حرارت تولید شده را جذب می کند و در کنار آن وظیفه دور کردن تراشه ها از محل ماشین کاری را برعهده دارد. در ضمن کاهش حرارت در محل ماشینکاری شرایطی را به وجود می آورد که طول عمر ابزار برشی افزایش می یابد و حفظ کیفیت برش هم حفظ می شود. CNC برش پلاسما که به صورت دو بعدی به برش چوب و فلز می پردازد. CNC روتر که برای برش چوب، فلز و پلاستیک به کار می رود.

در صورتی که طرح های شما برای برش و حکاکی سفارشی نیستند، می توانید از طرح های از پیش ساخته شده استفاده کنید. سپس دستور اجرای این الگو ها و طرح ها توسط نرم افزار ها به دستگاه داده می شوند. برخی از فلزات نرم تر هستند و طبیعتاً تراشه ها آنها چسبنده تر و بزرگ تر می شود. در طول این سال ها، ماشین آلات CNC قابلیت دسترسی بیشتری پیدا کرده اند و اقتصادی تر شده اند. CNC سه بعدی که همانطور که از نامش پیداست، قابلیت برش و حکاکی به صورت سه بعدی روی مصالح مختلف را داراست. طراحی و برش موادی که با آن کار می کنید نیز از دیگر مواردی است که باید هنگام کار با دستگاه CNC به آن توجه کنید. همچنین یک سی ان سی تخت میتواند از یک میز با امکان وکیوم بهره ببرد که این خاصیت باعث میشود قطعه هنگام کار از جای خود نلغزد. طرح برش بوسیله نرمافزاری ایجاد میشود. با استفاده از کامپیوتر، این محاسبات با دقت و سرعت بالاتری انجام میشود و همین امر مزیت بزرگ دستگاه CNC در مقایسه با NC است. از معایب برش به کمک سی ان سی هم میتوان به عدم توانایی در برش برخی فلزات ضخیم اشاره کرد.

CNC واترجت که در آن حکاکی و برش زدن مصالح مختلف با استفاده از جریان پر فشار آب انجام می شود و در صنایع مختلف نیز کاربرد دارد. دستگاه CNC کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف می تواند داشت. طراحی و رسم الگو در کامپیوتر و با نرم افزار های مخصوص انجام می شود. حکاکی روی مصالح مختلف مانند چوب و سنگ مورد توجه انسان بوده و از آن برای زیباتر کردن سازه های خود از آن استفاده می کرده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، انسان موفق به ساخت های ابزار های جدیدی شده است که حکاکی را راحت و سریع کرده است. در هنگامی که قصد خرید دستگاه را دارید باید در خصوص دستگاه سی ان سی مورد نیاز خود اطلاعاتی کسب کنید تا راحت تر بتوانید آن را از میان دستگاه های موجود انتخاب و خریداری نمایید. کار با دستگاه CNC مانند بسیاری از دستگاه های مکانیکی راحت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید