محصولات و دستگاه برش سیانسی CNC (انواع، کاربرد و قیمت) – رادوکس

این سیستم شبیه بدن یک هنرمند مجسمه تراش عمل می کند: ابتدا طرحی در ذهن ایجاد می کند (واحد نرم افزار)، سپس از طریق سیستم های عصبی فرمان ها به ماهیچه های بدنش ارسال می شود (واحد برق و کنترل) و سپس توسط دستان، چکش و مغار آن تصویر ذهنی به واقعیت فیزیکی تبدیل می شود (واحد مکانیک). موتور الکتریکی با برق کار میکند و تیغه اور فرز که صدها مدل مختلف از آن در بازار وجود دارد را به چرخش در میآورد. این دستگاه بهطورکلی از دو بخش موتور الکتریکی و تیغه تشکیلشده است. ازجمله میز وکیوم دار (که چوب یا ام دی اف را محکم سر جای خودش فیکس کرده و نگه میدارد)، تعویضکننده اتومات تیغه (برای مواقعی که طرح موردنظر باید با دو یا چند تیغه حکاکی بشود) و … برای درک بهتر باید آشنایی بیشتری با دستگاه اور فرز داشته باشیم. بنابراین، در ابتدا باید مطمئن شوید که دستورالعمل هایتان درست هستند.

دستگاه سی ان سی چوب دستگاهی است که اپراتور، طرح موردنظر را به کامپیوتر آن داده و دستگاه روی چوب یا ام دی اف آن طرح را حکاکی میکند. ماشین های CNC ، می توانند صدها یا حتی هزاران بار محصولی را مطابق با طرح برنامه ریز شده تولید کنند و هر محصول تولیدی دقیقاً یکسان خواهد بود. MORI SEIKI MV-40 دستگاه فرز CNC سی ان سی قیمت دستگاه فرز CNC با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کاربران وب سایت جهان ماشین.در این مطلب مهندسین شرکت جهان ماشین برای اولین بار اقدام به نقد و بررسی تخصصی دستگاه . از نوع و ساختار دستگاه گرفته تا کاربری، امکانات پیشرفته و حتی گارانتی می تواند در قیمت نهایی دستگاه سی ان سی تأثیرگذار باشد؛ بنابراین اگر به دنبال عددی سر راست همچون فلان میلیون تومان هستید، به آن نخواهید رسید. سی ان سیها در حالت کلی دارای دو نوع حرکت خطی و دورانی میباشند. کار اصلی دستگاههای اور فرز، کندهکاری روی چوب و ام دی اف است و دارای مدلهای بسیار متنوعی میباشند؛ کاری که نجارها قبل از اختراع این دستگاه توسط دست با مغار انجام میدادند. با توجه به تعریف بالا میتوان گفت اکثر ماشینآلات موجود در صنعت و دارای کامپیوتر، یک نوع دستگاه سی ان سی هستند؛ زیرا اپراتور دادههایی را وارد کامپیوتر دستگاه کرده و دستگاه طبق کد نویسی و برنامهریزیای که از قبل توسط مهندسان شده عمل میکند؛ بهطور مثال و بهطور خیلی خلاصه انواع ماشینآلاتی که دستگاه PLC (کنترلگر منطقی برنامه پذیر) در مدار آنها نصب است نوعی از یک دستگاه سی ان سی میباشند.

این دستگاهها هم برای برش دادن و هم برای منبت کاری استفاده میشوند که نوع منبت کاری آنها در انواع چهار کله، ۸ کله، ۱۲ کله و غیره وجود دارند. برای آنکه کلید مسائل تراشکاری حل شده و بتوان انواع مختلف کارها را چرخکاری نمود ماشین های تراش را به انواع مختلف ساخته اند متداولترین این ماشین ها همان تراش معمولی یا تراش مرغک دار است. اورفرزهای دستی یا مشتی، کوچکتر از نوع دیگر بوده و نجارها برای کارهای دمدستیتر ازجمله سوراخکاری، زاویه زنی گوشه کارها و … از آنها استفاده میکنند؛ از سوی دیگر فرزهای میزی یا اصطلاحاً فرزهای مبلی که بزرگتر بوده و تیغههای بزرگتری از نوع دیگر روی آن بسته میشود، بیشتر در کارگاههای بزرگ و مبلسازیها کاربرد دارد. این دستگاه بهطورکلی به دو نوع دستی و میزی تقسیم میشود. سی ان سی واتر جت واتر جت نیز نوع خاصی از روتر سی ان سی می باشد و بوسیله دو محور همزمان X,Y و استفاده از یک نازل برش آب پر فشار، عملیات برش را انجام می دهد. به عبارتی میتوان گفت دستگاه سی ان سی چوب، نوع تکاملیافته و پیشرفته دستگاههای اور فرز نجاری میباشد؛ با این تفاوت که دستگاه اور فرز تا حدودی مکانیکی بوده و نجار نقش عمدهای را در پروسه حکاکی روی چوب ایفا میکند، درصورتیکه در دستگاه سی ان سی چوب، اپراتور ورودی را به کامپیوتر دستگاه میدهد و دیگر دخالتی در پروسه حکاکی روی چوب ندارد و ماشین طبق برنامه کار را انجام میدهد.

هر خط از کد مشخص می کند که دستگاه تا کجا و در چه جهتی حرکت کند. تمامی عملیات و حرکات دستگاه های سی ان سی توسط کامپیوتر ها کنترل می شود. دستگاه های سی ان سی می توانند عملیات متفاوتی مانند برشکاری، تراشکاری،سوراخ کاری و حکاکی را روی مواد مختلفی مانند فلزات، سنگ، چوب، شیشه، پلاستیک، پلکسی گلاس و … در سی ان سی وایرکات، عملیات برش بوسیله یک سیم که نقش الکترود را دارد صورت می گیرد. به طور کلی دستگاه های سی ان سی بر مبنای پارامتر های زیر قیمت گذاری می شوند. حسب نیاز کارگاهی در طیف گستردهای از لحاظ قیمت و امکانات انواع CNC چوب طراحی و ساخته میشوند ولی بطور کلی از یک ساختار و تکنیک تبعیت میکنند. این دسته از سی ان سیها، برای صرفه جویی در فضا طراحی شدهاند. سی ان سی منبت کاری صرفا جهت منبت کاری چوب و ایجاد نقش و نگار بر روی آن طراحی و ساخته شدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید