سی ان سی چوب

به طور کلی هر دستگاهی که حرکت در آن توسط رایانه کنترل می شود را می توان دستگاه سی ان سی (CNC) نامید.CNC کوتاه شده عبارتComputer Numerical Control بوده و به معنای کنترل عددی توسط کامپیوتر است. دانشگاه MIT، در سال 1952 میلادی مقارن با 1331هجری شمسی اولین NC یا ماشینهای کنترل عددی را ساختند. استپ موتورها براشلس یا بدون جاروبک هستند و به همین دلیل هنگام اعمال پالس به ترمینالهای آن، موقعیت شفت به اندازه از پیش تعیین شدهای دوران میکند در حالی که موتورهای DC جاروبک دار، تا وقتی که به ترمینالهای آنها ولتاژ اعمال شود پیوسته به حرکت دورانی ادامه میدهند و اصطلاحا حرکت پلهای ندارند. دستگاه های CNC اگرچه مزایای زیادی در صنعت برشکاری و حکاکی مصالح مختلف دارند، اما ممکن است محدودیت های زیادی نیز داشته باشند. دستگاه های سی ان سی جزء پرکاربردترین دستگاه های موجود در بازار در زمینه صنایع چوب، سنگ و فلزات نرم (آلومینیوم – برنج – مس) می باشند. در این دستگاه حضور کاربر (اپراتور) برای کار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش کنترل کننده دستگاه می باشد و با نوشتن برنامه های حرکتی فقط برای یکبار در دستگاه عمل مورد نظر را بصورت خودکار هر چند بار که بخواهیم بدون حضور کاربر تکرار می نماید.

از مزیت های برش لیزری می توان سرعت، دقت و عدم نیاز به عملیات پردازش پس از برش را نام برد. از خصوصیات فرز سی ان سی(CNC) می توان به حرکت با آزادی عمل بیشتر اشاره کرد. در 25 اکتبر 1954 در نشریه ماشین سازان امریکا یک گزارش 24 صفحه ای منتشر گردید که باعث ایجاد تکاپو جهت توسعه بیشتر شد. گاهی اوقات لوازم جانبی این محصول از خود دستگاه بیشتر شده و حتی قیمت آنها نیز از خود دستگاه بیشتر می شود. سی ان سی سوراخ کاری دارای میزکار قائم میباشند، بطوری که قطعه سوار بر ریل شده و به زیر کار هدایت میشود که این پروسه نیز توسط یک موتور سروو کنترل میشود. دستگاه فرز،برش و حکاکی سی ان سی cnc چوب. تقریبا تمام مواد با استفاده از CNC قابل ماشینکاری می باشند که به آن ماشین کاری CNC می گویند. در گذشته برای این که کلیه این عملیات صورت بگیرد نظارت اپراتور در تمام مراحل کار الزامی بود ولی استفاده از دستگاه برش CNC باعث می شود که تمام کارها توسط برنامه های موجود در دستگاه صورت گیرد و نقش اپراتور بسیار کم رنگ تر شود. در تمام عملیات فلز تراشی مانند تراشکاری، سوراخکاری، فرزکاری و یا اره کاری براده تولید خواهد شد.

در هنگام خرید دستگاه سی ان سی (CNC) به چه نکاتی باید توجه کرد؟ دستگاه برش سی ان سی در تولید قطعات و یا تقسیم کردن یک قطعه به چند قطعه کوچکتر کاربرد دارند. وظیفه اصلی ماشین تراش تغییر در اندازه قطعات، فرم آنها، پرداخت کاری قطعات با یک یا چند عمل برش با تنظیم رنده تراش است. در این حالت نیرویی برابر بیست تن بر اینچ مربع وارد میشود، که این مقدار نیروی زیاد باعث کشش و تغییر فرم فلز و میز ایجاد حرارت میشود و حرکت براده در طول سطح برش سبب اصطکاک شده و این مقدار اصطکاک در لبه برش رنده تولید حرارت میکند، که این خود یک عامل مهم در هنگام براده برداری است. سی ان سی ها در انواع صنایع کاربرد دارند. پیشنهاد می کنیم در مورد این موضوع مقاله کار با دستگاه سی ان سی CNC را مطالعه کنید. البته که تنها اموزش تئوری برای کار با این دستگاه کافی نیست، تجربهای که در طول روزهای زیاد کسب میشود عامل موفقیت اپراتور است. برخی از قسمتهای متحرک ابزار ماشین CNC است و شامل موتور ، چرخ دنده و چاک است. در تراشکاری CNC ، دستگاه – معمولاً دستگاه تراش سی ان سی ابزار برش را با حرکت خطی در امتداد سطح قطعه کار چرخان نزدیک می کند ، مواد را در اطراف محیط تا رسیدن به قطر مورد نظر از بین می برد ، تا قطعات استوانه ای با قطرهای خارجی و داخلی مورد نظر تولید کند ، مانند پیچ های ساده و قطعات مخروطی.

در این صورت، بهتر است خودتان دست به کار شوید. دستگاه فرز CNC برای حکاکی و برش انواع سنگ، چوب و فلزات مناسب میباشد و مزیتی که دستگاه فرز نسبت به دستگاه لیزر سی ان سی دارد، عمق برش و حکاکی است. دستگاه های تراش CNC دستگاه های با کنترل CNC هستند که ارزش کاری بالایی به دلیل قابلیت کنترل و فرم دهی سی ان سی دارند. ماشین های CNC را میتوان با بهبود نرم افزار و سخت افزار مورد استفاده برای براده برداری به روز کرد. به عنوان مثال، اگر قصد کندهکاری روی سطح چوب یا سنگ را داشته باشید میتوانید از دستگاه های تراش CNC استفاده کنید. به عنوان مثال ، سهام دوک نخ ریسی که اصلی ترین اسپیندل دستگاه است. اما دستگاه های تراش یا حکاکی CNC فقط بخشی از نمونه مورد نظر را تراش میدهند و درواقع قسمت کوچکی از نمونه که مد نظر است را جدا میکند. دستگاه های ارزان قیمت تر، یک میله گرد با یک روکش دارند که روی آن می لغزد. شما با داشتن این دستگاه میتوانید بسیاری از سفارشات مختلف را که تا به امروز به واسطه نداشتن دستگاه انجام نمیتوانیتسید را انجام دهید .

دیدگاهتان را بنویسید