سی ان سی چوب

تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی بر عهده قطعات سیستم حرکتی دستگاه شامل بال اسکرو، تسمه تایم، دنده شانه و چرخ دنده است. یک دستگاه cnc از سه بخش اصلی تشکیل شده است: بخش مکانیک، کنترل و برق قدرت.هر کدام از این بخشها شامل قطعات مختلفی هستند که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد. نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که ریلها باید روی یک سطح کاملا صاف و هموار قرار بگیرند؛ در غیر این صورت شاهد استهلاک سریع ریل و واگن خواهیم بود. مثلا VCarve می تواند فایل های Sketchup را وارد کند و به شما کمک می کند تا کد G را که برای دستگاه تان قابل درک است، ایجاد کنید. بسته به هدفی که از کاربرد دستگاه سی ان سی دارید میتوانید انواع مختلف را انتخاب کنید. دستگاه سی ان سی انواع مختلفی دارد که دسته بندی و طبقه بندیهای مختلفی دارد. به طور کلی میتوان عملکرد دستگاههای سی ان سی را به سه دسته تقسیم کرد: حکاکی، برشکاری و سوراخکاری. ریل و واگن، یک حرکت خطی با اصطکاک کم و روان و بدون لقی در دستگاه cnc را تضمین میکند. کاربرد بال اسکرو (ball screw) در دستگاه سی ان سی، تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی و همچنین روان کردن حرکت مهرهها با کمترین لقی و اصکاک است.

تسمه تایم از ترکیب مواد پلیمری انعطاف پذیر به همراه الیافهای کشش ناپذیر جهت انتقال قدرت از یک پولی به پولی دیگر تشکیل شده است. سی ان سی لیزر کابینتی توانایی برش و حکاکی چوب، MDF، پلاستیک و مواد مشابه را دارد. این دستگاه نسبت به سی ان سی دو محوره آزادی حرکت بیشتری دارد. برای مشاهده و خرید دستگاه CNC سه محوره و چهار محوره از فروشگاه اینترنتی پارتینه کلیک کنید. دیدیم که در سی ان سی دو محوره، دستگاه قادر به حرکت در دو محور بود اما در cnc سه محوره میتوانیم حرکاتی در سه محور مختلف داشته باشیم. روتاری به دستگاههایی میگویند که علاوه بر حرکت در سه محور اصلی x، y و z توانایی ایجاد حرکت چرخشی را هم دارند. این بخش از دستگاه در حقیقت یک دستگاه مکانیکی است که صرفاً کیفیت قطعات استفاده شده در آنها می تواند طول عمر دستگاه را بالا ببرد.

معمولا بهترین گزینه برای محورهای طولانی تر مثل x و y ، دنده شانهای است و برای محور z که طول کمتری در مقایسه با دو محور قبلی دارد بال اسکرو مناسبتر است. در ادامه با انواع دستگاه cnc با تعداد محورهای مختلف آشنا خواهید شد. تعداد محورهای یک دستگاه مشخص میکند که دستگاه مورد نظر تا چه اندازه آزادی حرکت داشته باشد و آن دستگاه مناسب چه نوع برشهایی باشد. تفاوت بزرگی که در اینجا ایجاد می شود، این است که بیشتر اسپیندل موتورها براشلس (بدون برس) هستند. همچنین اگر دستگاه بزرگ باشد کار با آن پیچیدهتر از دستگاههای cnc رومیزی و کوچک خانگی خواهد بود؛ پس بهتر است مسائل آموزش اپراتور را هم مد نظر قرار دهید. اسپیندل (spindle) یک موتور الکتریکی است که وظیفه ایجاد حرکت چرخشی با دور بالا و همچنین نگهداشتن ابزار کار را بر عهده دارد. تا جایی که متخصصین این حوزه برای شناسایی رفتار و عیوب ماشین نوع کنترلر آنرا بررسی میکنند. در نوع تول چنج، فرایند تعویض ابزار به صورت اتوماتیک انجام میشود و به این ترتیب در زمان صرفه جویی میشود. این کاربرد و اتکای فراوان، بدون شک قیمت زیادی نیز طلب می کند.

قیمت دستگاه سی ان سی با توجه کاربرد متفاوت است! دستگاه هوا برش به دلیل کاربرد ساده و مقرون به صرفه بودن کاربران خاص خود را دارد و شاید نتوان به راحتی دستگاه دیگری را جایگزین آن نمود، ولی به دلیل سرعت کند برش و پایین بودن دقت در بعضی از صنایع به جای دستگاه هوا برش از دستگاه برش پلاسما و یا لیزر استفاده می نمایند. استفاده از چوب می تواند زیبایی های خاص خود را داشته باشد و تنوع بیشتری به نمای ساختمان ببخشد. در دستگاه تراشکاری CNC افقی، حرکت کرده و همین نوع حرکت آن را به یک ابزار محبوب و کار آمد برای کارگاه های بزرگ و کوچک تبدیل کرده است. یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب اسپیندل توان دستگاه است. البته در برخی موارد می توانید به سراغ گوگل بروید و طرح دلخواه خود را از وب سایت های اینترنتی آماده بگیرید. در این قسمت موارد مهم یک دستگاه سی ان سی ذکر میشود. دستگاه cnc، مخفف عبارت Computer Numerical Control به معنای دستگاه کنترل عددی رایانه ای است. بال اسکرو باعث حرکت بار در راستای محور z می شود و حداکثر میزان انتقال بار در این راستا وابسته به طول بال اسکرو و بازو دستگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید