سی ان سی چه قیمتی دارد؟

دستگاههای سی ان سی انواع مختلفی دارند که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد اما بهتر است ابتدا به بررسی تفاوت بین دستگاه NC و CNC بپردازیم. استفاده از دستگاه cnc لیزر هم مثل هر روش دیگری مزایا و معایبی دارد. در این دستگاه در صورتی که ابزار ثابت باشد، دستگاه سه درجه آزادی برای حرکت خطی و دو محور دورانی دارد که در مجموع پنج محور حرکتی ایجاد میشود. این دستگاه ها معمولاً استحکام بالایی دارند و می توانند برش های سنگین تری نسبت به مدل افقی انجام دهند. سنگهایی که برای مصرف در صنایع مختلف استفاده میشوند انواع مختلفی دارند. می توان CNC را دستگاه مادر برای این صنایع دانست. راهنمای خرید دستگاه سی ان سی مناسب به چه صورت است؟ دستگاه سی ان سی از بخشهای مختلفی تشکیل شده است که به توضیح هر کدام میپردازیم و در نهایت به معرفی مهمترین فاکتورهایی که باید قبل از خرید یک دستگاه cnc در نظر گرفته شود میپردازیم.

در ادامه با نحوه عملکرد انواع دستگاه cnc بیشتر آشنا خواهیم شد. اساس عملکرد فرز و تراش متفاوت است؛ به این صورت که به طور کلی تعریف تراش زمانی است که قطعه در حرکت و یا دوران است و ابزار به صورت ثابت خواهد بود و تعریف فرز زمانی خواهد بود که قطعه ثابت و ابزار متحرک است. پس از هر برش باید محل قرارگیری قطعه یا ابزار برش را تغییر دهید تا بتوانید برش بعدی را انجام دهید. مثلا اگر دستوری مبنی بر حرکت ابزار کار در محور y به اندازه 5 میلی متر داریم باید مدت زمانی که باید ابزار کار این مسیر را طی کند هم به دستگاه داده شود. یکی از مهمترین فاکتورها جهت خرید دستگاه سی ان سی، توجه به مشخصات اسپیندل آن است. معمولا از گلوهایی er32 er40 استفاده میگردد.به این دلیل که استفاده از تیغ فرزهای با قطر و طول بالا در کار سنگ معمول است.مثلا ابزار سرتخت بت قطر 20 میلیمتر وطول 180 میلیمتر را در نظر داشته باشید.ان ابزار بدلیل طول بالا فشار زیادی به بلبرینگهای اسپیندل وارد میکند.لذا استفاده از اسپیندل قویتر ضروریست.همچنین بدلیل اینکه دستگاه و تیغ بصورت دایم با آب در تماس هستند آببندی اسپیندل نیز مهم است.بهمین دلیل معمولا از اسپیندهای آبخنک استفاده میگردد.

سی ان سی لیزرهای تخت همچون یک دستگاه سی ان سی تخت میباشد، با این تفاوت که در آن به جای ابزار تراش از یک لیزر توان بالا برای حکاکی و برش چوب استفاده میشود و تفاوت مهم CNC لیزر تخت با دیگر دستگاه های صنایع چوب استفاده از لیزر با توان بالا است. وقتی دستگاه دارای میز وکیوم باشد، امکان تکان خوردن و حرکت قطعه کار وجود ندارد و باعث دقت کار بالا می شود. از دستگاه واترجت در صنایع مختلفی مانند هوا فضا، شیشه، چوب و خودروسازی استفاده میشود. دستگاه سی ان سی در صنایع مختلف کاربرد دارد. معمولا در دستگاه های کوچکتر، عوامل دیگری از قبیل اسپیندل HP شما را در مورد میزان ماشین کاری در یک دوره محدود می کنند. دور موتور اسپیندل یکی از عناصر تعیین کننده دقت براده بردای در دستگاه سی ان سی است. اساس عملکرد دستگاه cnc بر پایهی پردازش دستورات دریافت شده از اپراتور دستگاه است. علاوه بر موارد فوق، هزینه برش لیزری معمولا بیشتر از سایر روشهای برش است. به طور کلی در صنایع چوب برای انجام هم زمان حکاکی برش کاری همچنین سوراخ کاری و شیارزنی در قطعه کار، بر حسب نیاز و نوع پرداخت سی ان سی کنسولی 3، 4 و یا 5 محور یکی از بهترین گزینهها است.

این فرایند باعث میشود جریان از دو الکترود عبور کند؛ در نتیجه تکههای قطعه کار توسط هر کدام از الکترودها حذف میشود. هر تغییری که لازم است بر روی سطح مورد نظر انجام شود ترکیبی از حرکت در جهتهای مختلف است. برای برش و شکل دهی به سنگها از روشهای مختلفی میتوان استفاده کرد. دستگاههای cnc انواع مختلفی دارند. این دستگاه جز یکی از جدیدترین ماشین آلات صنعتی محسوب شده و کاربرد وسیعی در صنایع مختلفی به ویژه صنایع چوب و فلز پیدا کرده است. در دستگاه cnc از دو نوع موتور استفاده میشود: استپ موتور و سروو موتور. استپ موتور یا موتور پلهای یک حرکت دورانی 360 درجه را به تعدادی حرکت کوچک با اندازه یکسان تقسیم میکند. مثلا یک استپ موتور 200 استپ در هر دوران (در هر پله) 1.8 درجه میچرخد. هر چه قطر نازل در روش واترجت کمتر باشد فشار آب خروجی از آن بیشتر خواهد بود و در نتیجه دقت برش افزایش مییابد.

دیدگاهتان را بنویسید