دستگاه Cnc چیست؟

هنگامی که لازم است برشهای پیچیده در سطوح و زوایای مختلف روی یک قطعه کار انجام شود ، همه آنها را می توان در عرض چند دقیقه روی دستگاه CNC انجام داد.به شرطی که دستگاه با کد مناسب برنامه ریزی شده باشد . دستگاه واترجت (waterjet) همانطور که از نامش پیداست برای برش سطوح مختلف از آب استفاده میکند. برای کار بر روی سنگ و اجسام سخت هم سرعت 18000 تا 24000 دور در دقیقه مناسب است. دستگاه سی ان سی ۱۲۱۸ قابلیت حکاکی، برش و منبت کاری روی فلزات نرم،چوب، سنگ، پلکسی و انواع متریالها را دارد. دقتی بسیار بالاتر از دنده شانه تخت دارد. اساساً ، ماشینکاری CNC امکان پیش برنامه ریزی سرعت و موقعیت عملکردهای ابزار ماشین و اجرای آنها از طریق نرم افزار و با مشارکت اندک اپراتورهای انسانی در چرخه های تکراری و قابل پیش بینی را فراهم می کند . هنگامی که یک سیستم CNC فعال می شود ، برشهای مورد نظر در نرم افزار برنامه ریزی شده و ابزارها و ماشین آلات مربوطه ، وظایف ابعادی را همانطور که مشخص شده است ، دقیقاً مانند یک ربات ، انجام می دهند.

توانایی برنامه ریزی دستگاه های رایانه ای , برای کنترل ابزارهای ماشین با خودکارسازی فرآیندهای کاملاً فنی , به سرعت باعث افزایش بهره وری فروشگاه می شود. دستگاه های CNC دستگاه های الکترو مکانیکی هستند که با استفاده از ورودی های برنامه نویسی رایانه ، ابزارهای فروشگاه را برنامه نویسی می کنند. دستگاه های CNC تا حد امکان سخت افزار های اضافی را حذف می کند و قابلیت اصلاح برنامه در زمان استفاده را دارد. عمر بالاتری هم دارد. همان طور که قبلا هم گفتیم دستگاه برش CNC قادر است تا حول محور X ،Y و Z حرکت کند. ماشین های چند محوری قادر به چرخاندن قطعات به طور خودکار هستند , وبه شما این امکان را می دهد که موادی را که قبلا “در زیر آن بودند” حذف کنید. برش های خودکار هم سرعت و هم دقت تولید قطعات اولیه را بهبود می بخشد – خصوصاً در مواقع حیاتی بودن مواد (مانند پلی پروپیلن).

برش های کاملاً خودکار به طور کلی دقیق تر از برش های دستی ، هستند. وظیفه جدا کردن بخش های متعدد این دستگاه را به همراه داشته باشد. این ماده در وهله اول حرارت تولید شده را جذب می کند و در کنار آن وظیفه دور کردن تراشه ها از محل ماشین کاری را برعهده دارد. درست است که برخی تولیدکنندگان CNC، پشتیبانی های فنی را از دستگاه را ارائه می دهند؛ اما این بدان معنا نیست که وظیفه دارند نحوه روشن کردن کامپیوتر را به شما یاد بدهند. اولین دستگاه های CNC در دهه های 1940 و 1950 ساخته شده و متکی به یک فناوری ذخیره سازی داده های ارتباطی از راه دور بود که به آن “نوار پانچ شده” یا “نوار کاغذ سوراخ دار” گفته میشد. مانند فناوری های در حال توسعه دیگر ، FDM (چاپ سه بعدی) ، cnc به دستورالعمل های دیجیتال مربوط به فایل های ساخت رایانه (CAM) یا طراحی با کمک رایانه (CAD) مانند Solidworks 3D متکی است. زبان استفاده شده برای کدنویسی در دستگاه CNC به طور متناوب با عنوان کد G شناخته می شود و برای کنترل رفتارهای مختلف دستگاه مربوطه مانند سرعت ، سرعت باردهی و هماهنگی و …

اعداد برای هماهنگی گراف ها و کنترل حرکت ابزار برشی بکار می روند. ابزار برشی بر روی محور های مختصات ، نقطه به نقطه حرکت مینماید و عملیات براده برداری صورت می پذیرد. تراشکاری به دو صورت دستی و ماشینی انجام می شود که در حالت دستی نیازمند آن است که اپراتور نظارت دائمی روی کار داشته باشد ولی در روش ماشینی از دستگاه تراش cnc استفاده می شود که عملیات را بر اساس آنچه به عنوان برنامه و طراحی به آن داده شده است، انجام می دهد. چاپ سه بعدی درجه ای از انعطاف پذیری و خلاقیت را برای طراحان و تولیدکنندگان محصول فراهم می کند که دستگاه های CNC نمی توانند از طریق روش های مرسوم ارائه دهند. برای خرید اقساطی دستگاه سی ان سی تنها کافی است 60درصد از کل هزینه را پرداخت نمایید. در صورتی که شما نیز نیاز به خرید دستگاه سی ان سی فرز را دارید به طور حتم اولین سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که قیمت دستگاه سی ان سی فرز چقدر است؟ برای مبتدیان ، یک طرح CAD 2D یا 3D طراحی شده است که سپس برای اجرای سیستم CNC به کد رایانه ترجمه می شود. ماشین های ساده در یک یا دو محور حرکت می کنند ، در حالی که ماشین های پیشرفته در محور x ، y ، به صورت طولی در محور z و اغلب به صورت چرخشی در حدود یک یا چند محور حرکت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید