دستگاه Cnc چیست؟

استفاده از چرخ دنده (gear) یکی دیگر از راههای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی است. یک ماشین ابزار معمولی عمدتا توسط انسان کنترل می شود و اگر اهرم ها و چرخ های آن بدرستی هدایت نگردد، محصول مورد نظر تولید نخواهد شد. اگر در حوزه صنایع چوب فعالیت دارید؛ به راحتی می توانید با دستگاه سی ان سی، طرح مورد نظر خود را بر روی اجسام پیاده سازی کنید. این طرح ها از وب سایت های مختلف قابل دانلود هستند. در این مطلب ابتدا به معرفی کامل این ماشین همه کاره میپردازیم و سپس با انواع مختلف آن آشنا میشویم. تعداد محورهای یک دستگاه مشخص میکند که دستگاه مورد نظر تا چه اندازه آزادی حرکت داشته باشد و آن دستگاه مناسب چه نوع برشهایی باشد. یک دریل را می توان ماشین ابزار در نظر گرفت. در عکس سیستم های کنترلی را مشاهده می کنید که داخل کابینت های بزرگ فلزی به اندازه کمد لباس قرار گرفته اند و پر از قطعات الکتریکی هستند. زمانی که فاصله بین الکترودها کمتر میشود، میدان الکتریکی شدیدتر شده و از عایق قویتر میشود. این سیستم به این صورت کار می کرد که چند موتور الکتریکی سنکرون (همگام) را به پیچ های حرکتی متصل کردند و جریان ایجاد شده در موتورها را که هنگام حرکت تولید میشد را به مدیرالکتریکی بر گشت می داد و مدیر آن را با پالس های ارسال شده مقایسه می نمود…

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که ریلها باید روی یک سطح کاملا صاف و هموار قرار بگیرند؛ در غیر این صورت شاهد استهلاک سریع ریل و واگن خواهیم بود. اما تمام سی ان سی ها در یک اصل مشترک هستند: حرکت دقیق و سریع محورهای ماشین و انجام یک فرآیند از پیش تعیین شده روی قطعه کار. در دستگاه nc، این اپراتور بود که باید حرکات ابزار و قطعات مختلف دستگاه را مورد توجه قرار میداد و حرکت بعدی دستگاه را محاسبه و تعیین میکرد اما در دستگاه سی ان سی، همه این فرایندها به کمک کامپیوتر انجام میشود که منجر به افزایش دقت و ظرافت خروجی نهایی و همچنین سرعت انجام کار شده است. را انجام داد. به همین دلیل این دستگاه کاربرد وسیعی در صنایع مختلف پیدا کرده است. مفهوم سی ان سی در ذهن آقای جان پارسونز (John Parsons) توسعه پیدا کرد. به همین دلیل و با گسترش فن آوری های حوزه الکترونیک و کامپیوتر، این ایده اساسی به ذهن مخترعین رسید تا کنترل یک ماشین بوسیله برنامه هایی دقیق و کم اشتباه صورت بگیرد.

2- مفهوم CAD یا طراحی بوسیله کامپیوتر به سرعت در سال های 1960 توسعه یافت و جاگزین نقشه های کاغذی و دستی شد. قدرت فیکسچر و سرعت آن در باز و بسته کردن قطعه کار اهمیت زیادی دارد. توصیه می گردد از دستگاهی خریداری نمایید اولا دارای شرکت وارد کننده معتبر و خدمات گسترده باشد و دوما تعداد دستگاه هایی از همان مدل یا مشابه آن در بازار به تعداد فروخته شده باشد. در سالهای اخیر گروه صنعتی آریو در زمینه ساخت CNC چوب با الهام از ماشین آلات روز دنیا ورود کرده است و مدل intech100 و Ecotech از آن دسته هستند. همزمان شرکت پارسونز که توسط پروفسور جان پارسونز تاسیس شده بود، بر روی طراحی مدلی برای محاسبه و ساخت تیغه های هلی کوپتر تلاش می کرد و اطلاعات دقیقی را توسط پردازشگر IBM مدل 602 دریافت نمودند و به فرز منتقل کردند. واحد نرم افزار: نرم افزار وظیفه دارد طرحی که قبلا طراحی شده است را تحلیل کرده و پس از تایید اعتبار آن به زبان ماشین تبدیل کند. با توسعه صنایع الکترونیک، حافظه اطلاعات از نوارهای مغناطیسی به صورت دیجیتالی تبدیل شد و نوع جدیدتری از ماشین های NC را ایجاد کرد. کارت های پانچ شده و نوارهای مغناطیسی یک نوع پرکاربرد و مناسب برای ماشین های NC اولیه بوده است.

سیستم آب خنک با توجه به گردش مداوم آب داخل اسپیندل برای انجام کارهای خدماتی که مدت زمان کار در آنها زیاد است مناسب می باشد. چطور می توانیم از مبین تک دستگاه cnc فرز با قیمت مناسب خریداری کنیم؟ به عنوان مثال قیمت دستگاه CNC خانگی که برای برشکاری در ابعاد کوچک ساخته شده است با قیمت دستگاه CNC سه بعدی که برای مصارف گسترده تر و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت است. دستگاه فرز،برش و حکاکی سی ان سی cnc -کوچک و ارزان ابعاد کارگیر دستگاه :&.. مثلا روتاری امکان cnc قطعات استوانهای را ایجاد میکند و جداگانه روی دستگاه نصب میشود. در 25 اکتبر 1954 در نشریه ماشین سازان امریکا یک گزارش 24 صفحه ای منتشر گردید که باعث ایجاد تکاپو جهت توسعه بیشتر شد. در ابتدا ماشین های سی ان سی مختلف روش کار و برنامه ریزی خاص خود را داشتند و در این حین ماشین سازان و پیشکسوتان تصمیم به استاندارد سازی برنامه ها گرفتند و مفهوم جی کد (g-code) را بنا نهادند و همه ملزم به استفاده از کدهای استاندارد شدند.

دیدگاهتان را بنویسید