دستگاه Cnc چیست؟

همچنین بسیاری از ایده های ناب و خاص با این دستگاه قابلیت انجام دارند.برای مثال برش حالت دار ام دی اف یا برش ام دی اف برای سفارشات سیسمونی و همچنین تولید درب های جدید و حالت دار گوشه ایی از سفارشاتی است که با این دستگاه پر قدرت میتوان انجام داد. به این ترتیب که نسبت به دستگاه های تراش، دستگاه فرز CNC قدرت مانور بیشتری را بر روی قطعه کار خواهد داشت. از دستگاه لیزر فلزات برای اموری نظیر حکاکی، برش، تراش، جوش و … حکاکی، منبتکاری، تراش، برش و دیگر موارد را به راحتی انجام دهد. با توجه به این وضعیت، اگر قصد خرید دستگاه سی ان سی را دارید، از امتیازهای مانند گارانتی و خدمات پس از فروش در مورد آنها مطمئن شوید و از فروشنده بخواهید که موارد ذکر شده در آنها را به شکلی واضح به شما نشان دهند. ممکن است موارد مثبت بیشتری برای استفاده از دستگاه CNC وجود داشته باشد ، اما عاقلانه خواهد بود اگر شرکتی بخواهد در یک ماشین CNC سرمایه گذاری کند ، همیشه فرایند تراش دستی را درون شرکت نگه داشته و همیشه به ماشینهای CNC اعتماد نکند.

تمام ماشینهای سی ان سی در فضای سه بعدی حرکت میکنند. در این حالت نیرویی برابر بیست تن بر اینچ مربع وارد میشود، که این مقدار نیروی زیاد باعث کشش و تغییر فرم فلز و میز ایجاد حرارت میشود و حرکت براده در طول سطح برش سبب اصطکاک شده و این مقدار اصطکاک در لبه برش رنده تولید حرارت میکند، که این خود یک عامل مهم در هنگام براده برداری است. در تمام عملیات فلز تراشی مانند تراشکاری، سوراخکاری، فرزکاری و یا اره کاری براده تولید خواهد شد. حواستان باشد که مته فرز می تواند روی بخش هایی که قطعه کار فرزکاری نشده است نیز حرکت کند. بطور کلی اصول اساسی ماشین های تراش بر پایه عمل فلز تراش طراحی شده است و نیز عمل فلز تراشی با ماشینهای تراش سبب برداشت براده توسط لبه برش دنده و حرکت برادهها در طول سطح براده رنده میباشد. نوع آخر از دستگاه سی ان سی، دستگاه فرز است، که در آن به جای لیزر از ابزار برای براده برداری استفاده می شود.

ماشین های CNC را میتوان با بهبود نرم افزار و سخت افزار مورد استفاده برای براده برداری به روز کرد. پس از برنامه ریزی، می توان این ماشین را ترک کرد و نیازی به دخالت انسانی (به جز بارگیری و تخلیه ) نیست. وزن میز را نیز نباید فراموش کرد که سنگین بودن آن میتواند دامنه لرزش دستگاه را کاهش دهد. دستگاه فرز CNC برای حکاکی و برش انواع سنگ، چوب و فلزات مناسب میباشد و مزیتی که دستگاه فرز نسبت به دستگاه لیزر سی ان سی دارد، عمق برش و حکاکی است. دستگاه های سی ان سی مي توانند عمليات متفاوتي مانند برشکاری، تراشکاری،سوراخ کاری و حکاکي را روي مواد مختلفي مانند فلزات، سنگ، چوب، شيشه، پلاستيک، پلکسي گلاس و … امکان تست قبل از اجرای برنامه کاری بر روی نرم افزار وجود دارد. دستگاه سی ان سی در واقع مخفف “کنترل عددی رایانه” است و به درستی نامگذاری شده است – رایانه ابزار برش را بر اساس مجموعه ای از کدهای عددی هدایت می کند که می توانند با استفاده از نرم افزار کامپیوتر تغییر دهند. کامپیوتر در این دستگاهها وظیفه ارسال یا اجرای خط به خط برنامهای را دارد که قبلا در نرم افزار اجرا و آماده شده و به نرم افزار دستگاه وارد میکنند.

چرا که علاوه برای کار کردن با این دستگاه، علاوه بر آشنایی با بخش های مکانیکی و فنی دستگاه، باید با اصول کار با کامپیوتر و دستگاه آشنا باشید. Computer Numerical Control، یعنی کنترل عددی کامپیوتری، یا کنترل عددی به کمک کامپیوتر. NCها یا ماشینهای کنترل عددی، قبل از این که نسل جدید آنها، یعنی CNCها ساخته شده باشند، ساخته شدند. کنترلگر رابط کاربر و دستگاه سی ان سی بوده که پس از دریافت دادههای جی کد آن را بهصورت رشته پالسهایی به موتورهای متصل به بازوها منتقل می کند. از خصوصیات فرز سی ان سی(CNC) می توان به حرکت با آزادی عمل بیشتر اشاره کرد. حرکت دستگاه های CNC عموما در راستای محورهای طول (X)، عرض (Y) و عمق (Z) کنترل می شود. وقتی یک شهر کوچک چند دستگاه CNC را به طور همزمان داشته و کاملا در حال فعالیت میباشند، نصب یک دستگاه دیگر نمی تواند توجیه اقتصادی داشته باشد و به همین علت باید با دقت صورت گیرد. جلوگیری از این اشتباهات به راحتی صورت می گیرد اما درصورت عدم انجام تحقیقات لازم، خیلی زود تاثیرات منفی خود را بر روی کسب و کار شما خواهد گذاشت. از مزیت های برش لیزری می توان سرعت، دقت و عدم نیاز به عملیات پردازش پس از برش را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید