دستگاه Cnc چیست؟

این سیستم شبیه بدن یک هنرمند مجسمه تراش عمل می کند: ابتدا طرحی در ذهن ایجاد می کند (واحد نرم افزار)، سپس از طریق سیستم های عصبی فرمان ها به ماهیچه های بدنش ارسال می شود (واحد برق و کنترل) و سپس توسط دستان، چکش و مغار آن تصویر ذهنی به واقعیت فیزیکی تبدیل می شود (واحد مکانیک). شرکت من ماشین در ایران یکی از قوی ترین نرم افزارهای کنترل به زبان فارسی را طراحی و آماده دارد ولی فقط بر روی ماشین های خودش نصب می کند و برای فروش در بازار هنوز برنامه ای وجود ندارد. انواع زیادی از ماشین های سی ان سی وجود دارد و تمام آن ها در اینجا بررسی نمی شود، ولی گروه های اصلی سی ان سی را در اینجا معرفی می کنیم. اکثر ماشین های ابزار زنی و برشکاری صنایع چوب و سنگ جزء دسته روتر سی ان سی قرار می گیرند ولی لزوما تمام آن ها به این دسته تعلق ندارند. اکنون شما عزیزان برای برای کسب مشاوره برای انتخاب مناسب ترین دستگاه سی ان سی می توانید با پشتیبانی مبین تک تماس بگیرید. سه دسته فوق اصلی ترین و پرکاربردترین سی ان سی های دنیا می باشد. شما نیز می توانید با استفاده از این دستگاه چوب های ضخیم و حجیم را به راحتی و با ظرافت تمام برش بزیند.

سی ان سی برش هواگاز و پلاسما نوع خاصی از روتر سی ان سی که عموما دارای دو محور همزمان X,Y می باشد، جهت برشکاری صفحات فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. هر آنچه از آهن و ریل و پیچ و بلبرینگ داخل یک ماشین سی ان سی می بینید جزء واحد مکانیک محسوب می شود. یک ماشین تراش دارای یک گیره گردان (سه نظام، چهار نظام) است که قطعه کار داخل آن بسته می شود و یک ابزار تراش دهنده ثابت به آن نزدیک شده و از سطح آن مواد را بصورت براده می تراشد. در عکس سیستم های کنترلی را مشاهده می کنید که داخل کابینت های بزرگ فلزی به اندازه کمد لباس قرار گرفته اند و پر از قطعات الکتریکی هستند. این مقاله شامل یک نمونه عکس از ماشین بود با این عنوان: آزمایشگاه سروومکانیزم MIT، پیشرو در راه اندازی سیستم های کنترلی که ماشین های فرز را همه جانبه کنترل خواهد کرد. با وجود اینکه دستگاه سی ان سی به عنوان یک دستگاه همه کاره شناخته میشود، اما نمونه های تخصصی زیادی از آنها در بازار وجود دارد که می توان حوزه های مختلفی را هدف قرار داد.

اکثراً از سه محور X ،Y ،Z تشکیل شده است که در محور Y و X به صورت دنده شانه و محور Z بالسکرو است و عملیات برش، منبت و حکاکی چوب، فلزات نرم، سنگ، پلکسی و PVC را انجام می دهد. واحد مکانیک: بستری فیزیکی و مکانیکی برای حرکت و انجام عملیات بر روی قطعه کار و خلق یک اثر جدید و مورد نظر در جهان ماکروسکوپی ما! همچنین ممکن است حرکت در برخی از این پنج محور برای قطعه کار و برخی دیگر برای ابزار در نظر گرفته شده باشد. یکی از کاربردهای فراوان دستگاه سی ان سی چوب در ساخت تابلو، مهر، تندیس و مواردی است که نیازمند ظرافت و دقت بسیار بالا هستند. آشنایی با عملکرد قطعات سی ان سی و عمکلرد انها از دیگر نکات مهمی است که باید به آن دقت کرد. با هر پالس الکتریکی تولید شده از مدیر الکتریکی، میزها و سر دستگاه (head) با دقت ذکر شده حرکت می کردند. شما با توجه به نوع کاری که با دستگاه می خواهید انجام دهید و قدرت و توان موردنیازتان می توانید دستگاه CNC مد نظر خود را انتخاب کنید. با توسعه سریع این صنعت نیاز به اتوماسیون و افزایش سرعت باعث شد که کامپیوتر وظیفه کنترل ماشین افزارها را انجام دهد و مفهوم سی ان سی در دهه 1960 کاربردی شد.

واحد برق و الکترونیک: ارسال اطلاعات از واحد نرم افزار و تبدیل آن به سیگنالهای خاص و ارسال به موتور ها و دیگر دستگاه های حرکتی و کنترلی وظیفه واحد برق و کنترل می باشد. واحد نرم افزار: نرم افزار وظیفه دارد طرحی که قبلا طراحی شده است را تحلیل کرده و پس از تایید اعتبار آن به زبان ماشین تبدیل کند. مهمترین ویژگی یک کنترل قابلیت های نرم افزاری و محاسباتی مناسب در پردازش همگام با قابلیت های ماشینکاری میباشد. سی ان سی های ارزان قیمت تر از یک نرم افزار نصب شده بر روی یک کامپیوتر معمولی جهت کنترل سی ان سی استفاده می کنند، مانند نرم افزار مچ3 یا mach3. 2-ماشین فرز سی ان سی (Mill CNC): در ماشین های فرز، تیغ برش داخل یک اسپیندل (شبیه دریل) قرار می گیرد و دوران می کند و قطعه کار زیر تیغ قرار گرفته و بسته به نوع ماشین روی آن کار می شود. ماشین های تراش وسیع ترین و پرکاربردترین ماشین ابزار در سطح جهانی است و مطمئنا نوع سی ان سی آن نیز بیشترین کاربرد را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید