دستگاه Cnc سی ان سی چیست ؟

این پروژه در طول زمان توسعه یافت و هم اینک تمرکز آن بر روی توسعه معماری کنترل بازی به نام کنترل کننده حرکت پیشرفته(EMC) میباشد. به دلیل تولید اقتصادی با دقت بالا و کیفیت، دستگاه تراش را در فرمها و شکلهای مختلفی می سازند اکثر قطعات ماشین آلات، دارای مقاطع دایرهای بوده و قابل تولید با ماشین تراش میباشند و از طرفی به منظور ارزان بودن و سرعت بالای تراشکاری نسبت به سایر روشها استفاده از ماشین تراش یک روش معمول و پر استفاده درصنعت میباشد از همین رو اپراتور تراش علاوه بر تجربه تراش، نیاز به اطلاعات وآگاهی از سیکل های تراش و برنامه های تراش را نیز دارد. برش های خودکار هم سرعت و هم دقت تولید قطعات اولیه را بهبود می بخشد – خصوصاً در مواقع حیاتی بودن مواد (مانند پلی پروپیلن). در واقع، تمام مراحل انجام کار و ابعاد نهایی قطعات از طریق کامپیوتر به دستگاه ارسال می گردد. شکل این قطعات از پیش توسط یک برنامه که در سیستم کم (CAM) یا توسط استفاده کننده به صورت دستی (Manual) تولیدشده مشخص میگردد. همچنین عده زیادی ازابزارها مانند تیغه فرز، مته ها، برقوها، و قلاویزها هم دارای مقاطع گرد هستند.بنابر موارد استعمال خاصی که قطعات تراشکاری باید داشته باشند آن ها را از مواد مختلف مثلاً از فولاد، چدن، برنز، برنج، مس، فلزات سبک، چوب و یا مواد مصنوعی و نظائر آن ها می سازند.وضع سطح خارجی قطعات تراشکاری می تواند متفاوت باشد.

انواع دستگاه تراش cnc را میتوان بر اساس استانداردهای مختلف دسته بندی کرد که در ادامه به این دستهبندیها میپردازیم. این سری از دستگاههای cnc دارای جدید ترین و قدرتمندترین نوع موتور و کنترلر با بالاترین سرعت می باشند چرا که سرعت و دقت دوپارامتر مهم و غیر قابل حذف در این سیستم می باشند.به طور کلی می توان گفت غالبا برای حرکت محورها از سرو موتورها ئی با سرعت 3000 دور بر دقیقه و اسپیندل هائی باسرعت 24000 دور بر دقیقه استفاده می شود. وظیفه اصلی اپراتور در این تیپ دستگاهها آگاهی ازقابلیت های کنترلر و استفاده صحیح از توان سرعتی سیستم با مد نظرداشتن دقت کار جهت انجام کار است . بکارگیری ماشین های CNC چیزی در حدود سال های 1940 زمانیکه اولین کنترل های عددی برای مدیریت حرکت ابزار استفاده شدند ، بر میگردد . استپر موتورها یا سروو موتورها درگیر حرکت می شوند؛ یا از چرخ دنده و شانه استفاده می شود و یا از یک پیچ توپی دقیق. وانواع مهم دیگرآن، ماشین پیشانی تراش و ماشین تراش عمودی یا کاروسل است که کارهای سوراخکاری را هم انجام می دهد. قطعات تراشکاری دارای مقاطع دایره ای شکل از قبیل میله های ساده و غیر ساده، میله های پیچ شده، پولکها، بوشها و نظائر اینها می باشد که قطعات اصلی ماشین ها و دستگاهها و اسبابهای فنی را تشکیل می دهند.

منظور از تنظیمات کنترلر همان پارامترهای ماشین مانند آفست ها، ضریب گیربکس الکترونیک جهت یک به یک بودن دستگاه و غیره می باشد. این دستگاه مانند دیگر دستگاه های CNC با برنامه ریزی نرم افزاری به برش چوب می پردازند. دستگاه های CNC یک بخش ضروری در صنعت تولید هستند ، زیرا می توانند اشکال و طرح های پیچیده ای را با دقت و کارایی 100٪ طراحی کنند.همانطور که در مقالات قبلی نیز گفته شد ، اصطلاح CNC مخفف کلمه کنترل عددی رایانه است.در حوزه ماشینکاری CNC ، ابزار و قطعات کار با کمک یک برنامه عددی کنترل می شوند.در اینجا ذکر این نکته حائز اهمیت است که فرایند کامل ماشینکاری CNC به CAD و CAM متکی است.با وجود اینکه در صنایع مختلف با استفاده از دستگاه های cnc روزانه صدها و هزاران قطعه تولید می شود ، لازم است با مزایا و معایب دستگاه های cnc آشنا شوید. برای تراش قطعات مختلف و عموما گرد، میتوان از دستگاه تراش cnc یا سی ان سی (CNC مخفف : Computer Numerical Control) استفاده کرد. فرم های مختلف قطعات تراشکاری را از طریق انجام یک سری کارهای متفاوت بدست می آورند و بنابرآن که قطعات از خارج یا داخل تراشیده شوند.

نمونههای پیشرفته تر دارای انواع و اقسام ابزار کمکی و اضافی هستند که میتوانند؛ انواع عملیاتهای مختلف ماشینکاری نظیر پیشانی تراشی، نورلینگ (کنگره تراشی)، سوراخ کاری، گرووینگ، پارتینگ، قلاویز زنی و … تا آنجا که امروزه انواع مختلف دستگاههای cnc، امکان ماشینکاری را با سرعت و دقت بالا فراهم آوردهاند. این سیستم به این صورت کار می کرد که چند موتور الکتریکی سنکرون (همگام) را به پیچ های حرکتی متصل کردند و جریان ایجاد شده در موتورها را که هنگام حرکت تولید میشد را به مدیرالکتریکی بر گشت می داد و مدیر آن را با پالس های ارسال شده مقایسه می نمود… سیم EDM ، که برای سایش جرقه ای در حذف قسمت هایی از یک ماده رسانا الکترونیکی استفاده می شود. جت های آب به عنوان یک جایگزین خنک کننده , برای موادی که قادر به تحمل فرایندهای گرمازا در سایر دستگاه های CNC نیستند استفاده می شوند. یعنی بدون در نظر گرفتن نیاز بازار و پیش بینی سفارشات آینده ، اقدام به خرید دستگاهی میکنند که بزودی متوجه میشوند برای کارشان مناسب نیست. این قطعات با در نظر داشتن مراحل فنی و همچنین نوع پشتیبانی از محصول فروخته شده می توانند مراحل متفاوتی را برای مشتری داشته باشند زیرا محصولات فروخته شده توسط شرکت سیمای شهر و نوع قرارداد خدمات پشتیبانی و ارائه خدمات حضوری و غیر حضوری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید