دستگاه سی ان سی (CNC) چیست؟

یکی از پرکاربردترین استفاده های سی ان سی استفاده برای کاربرد حجاری و نقش برجسته بخصوص در نمای ساختمان میباشد.حجاری سنگ برای هزاران سال کاری هنری و متکی به هنر استاد کاران بود.بهمین دلیل کاری گران قیمت و زمانبر بود.از دیرباز نمای حجاری با سنگ نشان ثروت و تجمل بود.کاری مخصوص شاهان و اشراف زادگان.هنر حجاری سنگ در زمان هخامنشیان و با آوردن اساتید حجاری از مصر جهت ساخت تخت جمشید وارد ایران شد.اما ایرانیان مانند هر چیز دیگری این هنر را بومی سازی نمودند و ارتقا دادند. هنر حجاری و تراش سنگ برای هزاران سال بدون تغییر خاصی و توسط دست انسان صورت میگرفت.تا زمانیکه با ابداع تیغ فرزهای سگمنتی پای سی ان سی به این هنر باز شد.تیغهای سگمنتی که مخصوص کار بر روی سنگ ساخته شدند کار بر روی سنگ را برای دستگاههای سی ان سی مقرون به صرفه نمودند و سی ان سی سنگ متولد شد.

کار این دستگاه، یکی از پیشرفته ترین تکنیک های برش می باشد و از مزایای بی نظیر آن می توان سرعت و دقت بالا و عدم نیاز به عملیات پردازش بعد از برش را نام برد. اپراتور دستگاه خراطی منوال یا دستی، با متصل کردن یک قطعه چوب به سر موتور و سپس روشن کردن موتور، قطعه را با سرعت به چرخش در می آورد. دستورالعملی که توسط برنامه نویس نوشته می شود می تواند در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد و اپراتور لازم نیست هر دفعه برنامه ها را تکرار کند. در برش CNC، ابزارهای برش ناپذیر یا آسیب دیده، بخش های خراب یا داده های معیوب ارائه شده توسط نرم افزار CAM ممکن است منجر به برش قطعه های نادرست شود که با توجه به هزینه بالای متریال مصرفی، یک عیب محسوب می شود. در ادامه مزایا و معایب هر دو دستگاه و کاربردهای آنها شرح داده می شود تا بهترین گزینه برای مصرف کننده مشخص شود. در ادامه قیمت حدودی این محصول را می بینیم. ابعاد متدوال این دستگاه ها هم از طول ۲ متر شروع شده و تا ۳ متر ادامه دارد.

تکنیک کلی ساخت در همه آن ها مشترک است؛ یعنی تمامی این دستگاه ها از صفر شروع میکنند و لایه های سه بعدی را روی لایه های بعدی متناوبا ایجاد می کنند. با جستجو در بازار، بین خرید یک دستگاه برش «سی ان سی» یا پرینتر سه بعدی سردرگم شده اید. اگر یک کسب و کار کوچک در یک کارگاه یا در گوشهای از منزل خود داشته باشید استفاده از بازاریابی مویرگی و نشان دادن نمونه کار به مخاطبان در یک محدوده کوچک کافی است. همچنین دیگر مزیت برش واترجت، عدم ایجاد تنش مکانیکی و تنش حرارتی در قطعه کار می باشد. نکته: گفتیم که دقت چاپ دستگاه سی ان سی بالاست، گمراه نشوید؛ CNC نمی تواند جزییات و فرورفتگی یا برآمدگیهای پیچیده و ظریف را روی وجه های مختلف یک قطعه در یکبار فرآیند ایجاد کند و محدودیت خواهید داشت. ماشین های تراش CNC :Computer Numerical Control یک بلوک از مواد جامد (به عنوان مثال آلومینیوم یا چوب) را می گیرند و از ابزارهای چرخشی یا برش های تیز استفاده می کنند تا بخش هایی که نیاز نیست را حذف کنند. در پروژه هایی که چندین یا حتی ده ها بخش از آنها یکسان هستند (به خصوص قطعات پیچیده)، کاربرد CNC روش سریع تر و دقیق تری جهت ساخت این قطعات است.

دستگاه cnc خراطی در صنعت چوب و نجاری و ساخت مبلمان دارای کاربرد های فراوانی است. تا جایی که امروزه نبود دستگاه cnc خراطی در یک کارگاه ساخت مبلمان بزرگ، مساوی است با تعطیلی آن مجموعه. البته با توجه به نوع مواد اولیه و شرایط کارگاه خود میتوانید تغییراتی در گزینه های انتخابی به وجود بیاورید. و با استفاده از یونیت های پلاسمای مناسب رنج برشکاری از ۰.۵ میلیمتر تا ۱۶۰ میلیمتر قابل افزایش است. کار کنند. شما ممکن است نیاز به ابزارهای مختلف برش برای مواد مختلف داشته باشید، اما رابط های ابزار موجود در دستگاه معمولا استاندارد طراحی می شوند به طوری که ابزارها اغلب می توانند بین دستگاه های مختلف مبادله شوند و معمولا نیازی به خرید ابزارهای متنوع نیست. دستگاه های خراطی قدیمی طوری طراحی شده بودند که به صورت دستی کار می کردند. در نمونه پنج محوره، یک تارت (ابزار گیر) دیگر به دستگاه سی ان سی تراش اضافه میشود و قابلیت ماشینکاری دو ابزار به صورت همزمان بر روی قطعه را فراهم میکند. به این ترتیب، می توانید از یک ابزار CNC برای تولید نمونه های اولیه یا محصول نهایی (در برخی موارد) استفاده کنید. آیا نیاز دارید تا طرحهای صنعتی یا هنری خود را نمونه سازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید