دستگاه سی ان سی چیست؟

در مرحله نخست مهم ترین مسئله آشنایی با نرم افزار های cnc است که می توان به نرم افزار های متعددی مانندAutoCAD و ArtCAM و پاور میل و چندین نرم افزار دیگر اشاره کرد اما آرت کم به دلیل انعطاف پذیری بالا و فضای کاربری آسان در بین فعالین صنعت چوب دارای طرفداران بسیاری است و این امکان را به آنها می دهد تا طرح های مدنظر خود را به اسانی و سرعت بالا طراحی نموده و تحت عنوان فرمت g codeبه دستگاه جهت برش کاری انتقال دهند. بسیاری از شرکت ها حتی جواب سوالات عادی خریدار را هم نمی دهند چه برسد به اینکه تکنسین بخواهد برای رفع مشکل اقدام کند. دستگاه های سی ان سی در طول چندین دهه در صنعت کاربرد زیادی دارند؛ اما هم اکنون وارد کارگاه های خانگی نیز شده اند. در واقع سیستم فیدبک، یک ارتباط دو طرفه بین کامپیوتر دستگاه سی ان سی و قطعات دستگاه ایجاد میکند و از این طریق احتمال خطا در فرایند را کاهش میدهد.یکی از مزایای سرووموتورها این است که لختی یا اینرسی پایینی دارند؛ به همین دلیل به سرعت میتوانند دستورات حرکت و توقف متوالی را اجرا کنند. برای جبران این نقیصه، تعداد زیادی ساچمه بین پیچ و مهره قرار میگیرد.

حرکت ساچمهها بین پیچ و مهره، اصطکاک را به حداقل میرساند و به این ترتیب حرکاتی دقیق خواهیم داشت. سرعت حرکت این موتورهای الکتریکی را میتوان به کمک اینورتر (inverter) تنظیم کرد. اسپیندل (spindle) یک موتور الکتریکی است که وظیفه ایجاد حرکت چرخشی با دور بالا و همچنین نگهداشتن ابزار کار را بر عهده دارد. برای آشنایی بیشتر با این الکتروموتور به صفحه سروو موتور چیست مراجعه کنید. دستگاه چهار و پنج محوره علاوه بر سه بعدی اصلی، دارای دو بعد چرخشی هم هستند که این امر دسترسی به زوایای مختلفی از سطح جسم را ممکن میکند. استفاده از تسمه تایم در دستگاهها یک عیب مهم هم دارد: اینکه در مسیرهای بلند و پس از مدتی، لاستیک تسمه دچار کشیدگی میشود و این امر منجر به کاهش دقت کل سیستم خواهد شد. توانایی الکتروموتور و سرعت گردش اسپیندل هم می تواند کاربرد آنها را تحت تاثیر قرار دهد. دارند که متناسب با نیازتان باید یکی از آنها را انتخاب کنید. کوتاهی افرادی که با این دستگاه کار می کنند گاها می تواند فاجعه بار باشد و خطرات شدید جانی را برای آنها به ارمغان بیاورد.

در واقع، اندازه کارگاه و شرایط آن مشخص میکند که ما میتوانیم یک دستگاه سی ان سی رومیزی را به کار ببریم یا امکان استفاده از یک دستگاه صنعتی را داریم. شما می توانید جهت خرید دستگاه سی ان سی فرز مورد نیاز خود آن را به صورت نقدی و یا اقساطی از شرکت مبی تک خریداری نمایید. هنگام نصب ریل و واگن حتما از صاف و صیقلی بودن سطح زیر ریل مطمئن شوید؛ در غیر این صورت ریل و واگن با عبور از مسیر ناهموار دچار آسیب دیدگی خواهد شد و عملکرد کلی دستگاه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ریل و واگن وظیفه پشتیبانی از هدایت بار در مسیر خطی رفت و برگشتی را بر عهده دارد. این حرکات باید به حرکت خطی تبدیل شوند که این وظیفه بر عهده سیستم حرکتی دستگاه سی ان سی است. اسپیندل در cnc وظیفه تولید حرکت چرخشی و همینطور نگهداشتن ابزار کار را بر عهده دارد. اسپیندل ها توان های متفاوتی دارند ، هرچه قدر قدرت اسپیندل بیشتر باشد روند کار بهتر خواهد بود. بیش از 80 درصد نیاز خود را از این مجموعه تهیه می کنند از همین رو رادوکس به عنوان یکی از قطب های اصلی تولید دستگاه سی ان سی در جهان شناخته می شود.

صنایع مختلف از دقت و سرعت این دستگاه استفاده می کنند تا بهره وری خود را افزایش و روند کاری خود را بهبود بخشند. البته برخی شرکتهای تولید کننده دستگاه سی ان سی میتوانند ابعاد دستگاه را متناسب با نیازتان تولید کنند. اگرچه بال اسکرو در مقایسه با دیگر موارد، سرعت کمتری دارد اما گشتاور و دقت بالاتری را فراهم میکند. ساختار بال اسکرو از سه قسمت اصلی پیچ، مهره و ساچمه تشکیل شده است. برای این منظور میتوان از بال اسکرو، تسمه تایم و یا چرخ دنده استفاده کرد. معمولا بهترین گزینه برای محورهای طولانی تر مثل x و y ، دنده شانهای است و برای محور z که طول کمتری در مقایسه با دو محور قبلی دارد بال اسکرو مناسبتر است. پس بهترین گزینه برای افزایش عمر دستگاه cnc چوب و ام دی اف، استفاده از سیستم دنده شانهای است. انتخاب و تصمیم درست در هنگام خرید دستگاه سی ان سی از خود نفس خرید مهمتر است. بسته به هدفی که از کاربرد دستگاه سی ان سی دارید میتوانید انواع مختلف را انتخاب کنید. اگر قصد خرید دستگاه cnc دارید باید لیستی از فاکتورهای مهم یک دستگاه cnc مناسب کارتان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید