دستگاه سی ان سی چیست؟

بر عکس، در تراش CNC شما نیاز به یک بلوک گران قیمت از مواد دارید که حداقل به اندازه ابعاد بزرگ قطعه باشد، در نتیجه بسیاری از مواد هدر می روند. انتخاب نوع میز به سفارش مشتری میباشد که هر کدام از این دو میز میتواند به دو صورت دارای پمپ وکیوم و بدون پمپ وکیوم ساخته شود. این مدل قدیمی تر دستگاه های ما میباشد که در آن میز کار ثابت بوده و هد دستگاه که اسپیندل ها بر روی آن قرار دارند حرکت میکند. در حالی که پرینترهای سه بعدی لرزش شدیدی نداشته و امکان استقرار در محیط خانه، اداره یا میز کارتان را دارند. در ایران نیز به تازگی روند استفاده از چاپگرها در شرکتها و شهرک های صنعتی رو به افزایش است (به جهت هزینه کمتر و امکان نمونه سازی اولیه دقیق). برش فلز یا چوب با استفاده از یک ابزار با قطر بزرگ (برای حذف سریع قطعات اضافی) می تواند موجب آسیب دیدن گوشتان شود! نتیجه: خرده مواد بسیار زیادی ایجاد میشود که ممکن است کاملا تیز هم باشد (به عنوان مثال خرده چوب یا فلز).

CNC در هنگام کار بر روی یک بلوک بزرگ از مواد، کاملا محصور نمی شود، بنابراین همه محیط اطراف تحت تاثیر ترکشها و براده های جسم قرار گیرد و کثیف میشود. با توجه ساختار کارگاهی دستگاه برش CNC، مصرف برق آن بالاست در حالی که پرینتر سه بعدی بیشتر از یک کامپیوتر مصرف برق ندارد. در عوض پلتفرم پرینتر سه بعدی آنرا برای همه کس ساده و کاربردی کرده است؛ مهم نیست که مهندس هستید و نیاز به نمونه سازی اولیه دارید یا هنرمندی هستید که می خواهید تندیس چاپ کنید؛ یک آموزش ساده کافیست و با چاپ بیشتر تجربه شما بالاتر هم می رود. نوع مدل اجرایی هم مهم است. در مورد مشخصات فنی، مواردی مانند اندازه دستگاه و قابلیتهای آن، وضعیت ابزارهای مختلف و تأثیر آنها بر کارایی دستگاه و همچنین نحوه استفاده از ابزارها مهم است. دستگاه سی ان سی در واقع مخفف “کنترل عددی رایانه” است و به درستی نامگذاری شده است – رایانه ابزار برش را بر اساس مجموعه ای از کدهای عددی هدایت می کند که می توانند با استفاده از نرم افزار کامپیوتر تغییر دهند.

به این ترتیب که نسبت به دستگاه های تراش، دستگاه فرز CNC قدرت مانور بیشتری را بر روی قطعه کار خواهد داشت. برش CNC ابزار انتخاب برای برنامه های صنعتی خاص است؛ فرضا قطعاتی که مستقیما قرار است استفاده شود و تعداد ساخت بسیار بالاست. CNC مخفف چه لغتی می باشد. جهت آشنایی بیشتر با سرعت پرینت پیشنهاد میشود مقاله «سرعت چاپ پرینتر سه بعدی تا چه حد است؟ پرینتر سه بعدی بخرم یا CNC؟ از ماشینهای CNC در صنایع مختلف برای انجام وظایفی مانند: تراشکاری، برشکاری، حکاکی و سوراخکاری بر روی فلزات، سنگها، چوب، شیشه، پلاستیک و … برش های کاملاً خودکار به طور کلی دقیق تر از برش های دستی ، هستند. کار با چاپ سه بعدی ارزان تر است، چون که شما می توانید پرینتر مناسب را از نوع رومیزی تا ابعاد چاپ بزرگتر صنعتی با قیمت معقولی دریافت کنید، در حالی که قیمت دستگاه های CNC معمول تا حرفه ای بالاتر از پرینتر می باشد. در واقع، اندازه کارگاه و شرایط آن مشخص میکند که ما میتوانیم یک دستگاه سی ان سی رومیزی را به کار ببریم یا امکان استفاده از یک دستگاه صنعتی را داریم.

در چاپگر سه بعدی نیز امکان خطا وجود دارد ولی به جهت هزینه متریال کمتر و امکان پیشگیری از خطای چاپ در نرم افزار اسلایسر پرینتر ، نسبت به CNC برتری دارد. رنگ دستگاه باید بصورتی باشد که فلز را در برابر خوردگی حفظ نماید.سنگهای ازجمله تراورتن بدلیل پایه آهکی خود خورندگی بالایی دارند و رنگهای معمولی را به سرعت از بین میبرند.استفاده از ترکیب آستر زینکریچ(بر پایه روی)و رنگ ضد آی اپوکسی انتخاب مناسبی است.معمولا یک لایه آستر و دو لایه رنگ پوشش مناسبی برای دستگاه فراهم میآورد. پرینتر سه بعدی و دستگاه برش CNC دو ابزار کاربردی و مکمل هم هستند و هرگز رقیب یکدیگر نبوده و نمیتوان یکی را بر دیگری غالب دانست. با آموزش اولیه و نظارت معمول، چاپگر سه بعدی برای رشد خلاقیت یک کودک هم مناسب خواهد بود (در برخی کشورهای صنعتی در مقاطع تحصیلی ابتدایی، کلاسهایی برای کار با چاپگر برگزار میشود). این مقاله به یک چیز دست و پاچلفتی و کم دقتی اشاره کرده بود! در بخشهای بالایی اشاره کردیم که دستگاه برش «سی ان سی» خشن بوده و پلتفرم کارگاهی دارد، بنابراین افراد باید به خوبی از قبل آموزش دیده باشد، زیرا سرمته تیز و پرتاب مواد حین کار در صورت بی احتیاطی، بسیار خطرآفرین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید