دستگاه سی ان سی چوب- Cnc برش-حکاکی دست دوم استوک و آکبند

برخلاف دو نوع دیگر که قسمت هایی از آن از آلومینیوم ساخته شده است، بخش عمده ساختار این دستگاه از فولاد ساخته شده است. برای کسب بهترین نسبت قیمت و کارایی از پروسه برش ، انتخاب روش و تکنولوژی برش اولین قدم است، موارد مقایسه ای این مقاله روش ها و ابزارهای متداول در هر پروسه را مدنظر دارد و انواع دستگاه های سی ان سی برش فلزات را بررسی خواهیم کرد. اساس عملکرد فرز و تراش متفاوت است؛ به این صورت که به طور کلی تعریف تراش زمانی است که قطعه در حرکت و یا دوران است و ابزار به صورت ثابت خواهد بود و تعریف فرز زمانی خواهد بود که قطعه ثابت و ابزار متحرک است. دستگاه سی ان سی (CNC) چوب نام عامیانه و خلاصه و نام اصلی و کامل این دستگاه (Computer Numerical Control) است که در بین ماشین آلات صنعت چوب برای انجام عملیات ابزار زنی و اجرای طرح روی چوب و همینطور برش از آن استفاده می شود. معمولا برش پلاسما در مواردی که دقت بالاتر مورد نیاز باشد استفاده می گردد و از لحاظ قیمت، کیفیت و امکانات بین هوا گاز و لیزر می باشد. بنابراین، در ابتدا باید مطمئن شوید که دستورالعمل هایتان درست هستند.

درست است که ماشینهای تولید شده در حدود 70 سال پیش سه محوره بودند، امروزه تراش و فرزهای CNCی تولید شدند، که دارای چهار تا شش محور حرکتی و دورانی میباشند. سی ان سیها در حالت کلی دارای دو نوع حرکت خطی و دورانی میباشند. محورهایی که با نام X، Y و Z نام گذاری شدهاند را محورهای خطی نامیده، و محورهایی که با A، B و C نام گذاری شدهاند را محورهای دورانی CNCها مینامند. همچنین، نکته بسیار مهمی که لازم است بدانید، این است که معمولا نمی توان ظرفیت CNC را بعدا افزایش داد. دستگاه سی ان سی (CNC) چگونه کار میکند؟ در ساخت قطعات صنعتی، صنایع هوا – فضا، صنایع ساختمانی، صنعت شیشه، صنعت چوب، صنعت قطعه سازی و خودروسازی، صنعت نساجی، صنعت برق و الکترونیک و صنایع غذایی به کار گرفته می شود. ماشینهای برش پلاسما، میتوانند در صنایع مختلفی چون، ماشین سازی، لوسترسازی، سولهسازی و قالبسازی مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه این مقاله قصد داریم این دستگاه را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد. برای استفاده از خدمات پشتیبانی دستگاههای سی ان سی حتما به شرکت های معتبر در این زمینه مراجعه کنید. دستگاههای تراش سی ان سی، برای تراشیدن قطعاتی از جنسهای مختلف چوبی، فلزی و… دستگاههای فرز سی ان سی، برای تراشیدن قطعاتی از جنسهای مختلف چوبی، فلزی و… همانطور که ذکر شد قیمت مینی سی ان سی کمتر از دستگاههای صنعتی بزرگ است. ماشینهای CNC فرز (CNC Milling Machine)، برای عمل ماشین کاری از 3 محور X، Z و Y استفاده میکنند که در حال حاضر نیز این نوع ماشینها در کشورمان عمدتاً بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. بعد از اینکه مشورت های لازم را انجام دادید به فکر این باشید که شرکتی که قرار است از آن دستگاه سی ان سی خریداری کنید تا چه اندازه توانایی ارائه خدمات به شما را دارد. ماشینهای برش پلاسما، کارکردی تقریبا شبیه دستگاههای CNC فرزدارند، با این تفاوت که ماشینهای برش پلاسما، مشعل پلاسما دارند که جت شتابدهنده پلاسمای داغ عمل برش را انجام میدهد. دستگاههای CNC برشدهنده پلاسما دارای یک مشعل پرقدرت هستند که قادر است مواد خشن مانند فلز را برشدهند، و روند کار به این شکل است که برای ذوب فلز از پلاسمای گرم و برای این که این مواد از محل برش خارج شوند از هوای فشرده استفاده میشوند.

یا این که در چند قطعه تنظیمی میتوان موارد و مشکلات را اصلاح کرد. چرا که مهندسان و کارشناسان واحد مهندسی و طراحی میتوانستند قطعات و ایدههای مختلف را در نرم افزارهای CAD، مثل نرم افزارهای مختلفی چون سالیدورکس (SOLIDWORKS)، کتیا (CATIA)، اتوکد (AutoCAD) و… همچنین شخص مهندس، کارشناس و یا در کل شرکت و کارخانه و واحد فنی و مهندسی میتوانند با انواع نرم افزارهای CAM، قبل از اجرای کار روی سی ان سی (CNC)، با استفاده از نرم افزارهایی چون مسترکم (MasterCAM)، پاورمیل (PowerMill)، سیرف کم (SurfCAM)، اج کم (EdgeCAM) و… مثلا برای استفاده از اسپیندل در cnc چوب، بهتر است از سرعت 18000 تا 36000 دور در دقیقه استفاده شود؛ سرعتهای بالاتر منجر به سوختن و تغییر رنگ چوب میشود. ماشین برش laser از شرکت دانش بنیان سامانه های دقیق نوین افراز یک ماشین cnc تخصصی و حرفه ای برای تولید و برش با سرعت و کارایی بالا در روش های متداول برشکاری فلزات می باشد. توان سی ان سی لیزر رومیزی معمولا 80W/90W با CO2 Laser Tube ساخته میشوند. بر روی بدنه دستگاه سوار میشوند. و سبب به وجود آمدن طرح های سه بعدی بر روی چوب شود.

دیدگاهتان را بنویسید