دستگاه برش CNC یا پرینتر سه بعدی: راهنمایی، توصیف و مقایسه

به عبارتی میتوان گفت دستگاه سی ان سی چوب، نوع تکاملیافته و پیشرفته دستگاههای اور فرز نجاری میباشد؛ با این تفاوت که دستگاه اور فرز تا حدودی مکانیکی بوده و نجار نقش عمدهای را در پروسه حکاکی روی چوب ایفا میکند، درصورتیکه در دستگاه سی ان سی چوب، اپراتور ورودی را به کامپیوتر دستگاه میدهد و دیگر دخالتی در پروسه حکاکی روی چوب ندارد و ماشین طبق برنامه کار را انجام میدهد. یک توضیح ساده از CNC به این صورت است که از کامپیوتر برای کنترل حرکت ابزار استفاده می شود. یک تراش CNC ساده در ۲ محور کار می کند و ابزار در یک مکان ثابت در ایستگاه ابزار ۸ تا ۲۴ قرار دارد. اگر بخواهیم بهصورت ساده بگوییم، دستگاه سی ان سی چوب یک اور فرز است که به یک کامپیوتر وصل شده است که درواقع این کامپیوتر در این ماشینابزار کار نجار را انجام میدهد؛ البته با مزایا و ویژگیهای بهتر مانند دقت بسیار بیشتر در حد صدم میلیمتر (میکرون) و کاهش قابلتوجه خطرات انسانی در این دستگاه نسبت به سایر دستگاههای نجاری!

با توجه به تعریف بالا میتوان گفت اکثر ماشینآلات موجود در صنعت و دارای کامپیوتر، یک نوع دستگاه سی ان سی هستند؛ زیرا اپراتور دادههایی را وارد کامپیوتر دستگاه کرده و دستگاه طبق کد نویسی و برنامهریزیای که از قبل توسط مهندسان شده عمل میکند؛ بهطور مثال و بهطور خیلی خلاصه انواع ماشینآلاتی که دستگاه PLC (کنترلگر منطقی برنامه پذیر) در مدار آنها نصب است نوعی از یک دستگاه سی ان سی میباشند. برای مثال طرح های زیبایی که در زیر روکش های ممبران مشاهده می کنید، عمدتاً توسط دستگاه سی ان سی ایجاد شده است. به نحوی که در مراجع معتبر از ده هزار دلار، تا بیش از چهارصد هزار دلار، قیمت دستگاه تراش CNC کارکرده و نو میباشد. دستگاه سی ان سی (CNC) سنگ وسیلهای مناسب برای برش و کندهکاری سنگ است و برای کارهایی مانند سنگنوشته، مجسمههای سنگی، سنگ قبر و … کار اصلی دستگاههای اور فرز، کندهکاری روی چوب و ام دی اف است و دارای مدلهای بسیار متنوعی میباشند؛ کاری که نجارها قبل از اختراع این دستگاه توسط دست با مغار انجام میدادند. ولی این در هایدن هاین کد G70 این کار را انجام میدهد. Computer Numerical Control (کنترل عددی رایانه) فرآیندی میباشد که طی آن شخص، دادههایی را بهصورت عددی یا ریاضی به کامپیوتر میدهد و کامپیوتر دادهها را پردازش کرده و طبق برنامهریزی و کد نویسی از قبل انجامشده، عمل میکند.

دستگاه سی ان سی چوب دستگاهی است که اپراتور، طرح موردنظر را به کامپیوتر آن داده و دستگاه روی چوب یا ام دی اف آن طرح را حکاکی میکند. در دستگاه برش CNC برنامه در حافظه کامپیوتر ذخیره می گردد و برنامهنویس به راحتی میتواند کدها، برنامهها و الزامات را نوشته و ویرایش نماید. در این دستگاه مواد با تورچ پلاسما برش داده میشود. بدنه این دستگاه همانند بدنه دستگاه تراش دستی می باشد و فقط در بخش کنترلر متفاوت هستند. اما در صورتی که تنها کاربرد دستگاه برای شما حکاکی می باشد شما می توانید دستگاه سی ان سی لیزر را خریداری نمایید. پیشنهاد می کنیم پس از شناسایی نیاز خود و انتخاب دستگاه مد نظر نسبت به خرید از نمایندگان معتبر اقدام کنید. پس به طور کلی می توان گفت که دستگاه برش CNC همانند رباتی کار می کند که با استفاده از اطلاعاتی برنامه ریزی شده است.

از دیگر مزیت های شرکت رادوکس می توان به پشتیبانی 24 ساعته در تمام طول هفته، گارانتی 5 ساله بر روی تک تک محصولات و خدمات پس از فروش 15 ساله به محض خرید را می توان اشاره کرد. نصب صحیح لینیرگاید تاثیر زیادی در عملکرد و طول عمر آن دارد. به علت متفاوت بودن ضریب جذب فلزات مختلف، امکان برشکاری تمام فلزات با یک نوع لیزر وجود ندارد ،لیزر گاز کربن با طول موج بلند برای برش فولاد مناسب است ولی برای فلزات رنگی و حتی فولاد های گالوانیزه مناسب نیست و باید از لیزر فایبر استفاده کرد.اگر به مطالعه در زمینه برش لیزر علاقه مند هستید ، میتوانید مقاله های زیر را مطالعه کنید. روی فلزات مختلف استفاده می شودو در انواع متنوعی عرضه می شود. اگر می خواهید ابزارهای ابتکاری ساخته و در منزل خود با چاپ مدل سه بعدی مشتریان درآمدزایی داشته باشید، پرینتر بهترین گزینه است. است. با در نظر گرفتن ابعاد آن می توانید دستگاه خود را تعیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید